İçinde Kiracı Olan Ev Satılır mı?

Ev alırken veya kiralarken derinlemesine ve ciddi bir araştırma yapmak ve yasal hakları öğrenmek yararınıza olacaktır. Peki içinde kiracı olan ev satılabilir mi?

İçinde Kiracı Olan Ev Satılır mı?

Kira sözleşmesi devam ederken, ev sahibinin değişmesi durumunda yeni ev sahibi, eski ev sahibinin yükümlü olduğu tüm hak ve sorumluklara aynı haliyle sahip olmaya devam eder.

Alacağınız konutta bir kiracı oturuyor ise kiracı ile önceden yapılmış olan kira kontratını dikkatlice incelemeniz gerekir.

Kiracı tahliye taahhüdü vermiş ise tahliye taahhüdündeki tarih ile kontrat üzerinde yazılı olan tarihin kontrolünün yapılması son derece önemlidir.

Evi satın aldığınız zaman eğer kendiniz oturmayı düşünüyorsanız kiracıyı noter kanalıyla bilgilendirerek 2 ay içinde daireyi boşaltmasını talep edebilirsiniz.

Eğer kiracı konutta oturmaya devam edecek ise mevcut kontratı mutlaka yenilemeniz gerekir.

Kiracı olarak oturduğunuz daire bir başkasına satılması durumunda

Kira sözleşmesi her iki tarafında kira ilişkisinden zarar görmemesi üzerine düzenlenmiş bir belgedir. Kira kontratı devam ederken ev satılabilir mi? Bu durumda kiracı süreçleri nasıl işler?

Kiracı olarak öncelikle ev sahibinin size en geç 6 ay içinde evi boşaltmanız gerektiğini bildiren bir ihtarname çekmesi gerekir.

Ev sahibinin bu ihtarnameyi çekmediği durumda kira kontratı aynı şekli ile devam etmektedir. Kira Kanunu hükümlerine göre ev sahibi evin boşaltmasını istediği zaman, kiracıya ihtarname çekebilir.

Böyle bir durumda kiracının evi boşaltmak için ev sahibi ile evi boşaltacağı tarih konusunda anlaşmaya varabilir.

İhtarname çekildikten 6 ay sonra kiracı evi hala boşaltmamış ise, ev sahibi dava açabilme hakkına sahip olur.

Eğer ev sahibinin aynı belediye sınırları içinde başka bir evi var ise mahkemeye yeni satın aldığı eve acil olarak ihtiyacı olduğunu kabul ettirmesi zorlaşabilir.

Böyle bir durumda ev sahibinin satın aldığı konuta kendisinin veya birinci dereceden yakınlarının acil gereksinimini öne sürerek konuyu mahkemeye kabul ettirmesi gerekebilir.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER