İkinci El Konutlar için Konut Kredisi Faizi 0,89'a Geriledi

Döviz kuru ve kredi riskinin artmasına rağmen konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. İkinci el evlerde kredi faiz oranı yüzde 0.89’a kadar geriledi.

İkinci El Konutlar için Konut Kredisi Faizi 0,89'a Geriledi

Küresel merkez bankalarının genişlemeci politikaları ve destekleri ile gelişmekte olan para birimleri değer kaybederken risk iştahının azalması ile dolar ve altın gibi varlıklarda güvenli liman alımları arttı.

Dolar kuru yurt içinde geçtiğimiz haftadan itibaren 2018 ağustos sonrasındaki en yüksek seviyeye çıkarak 6.95 ‘üzerini test ediyor.

Ons altın ise 1.700 dolar seviyelerinde hareket ediyor. Dolardaki yükselişle beraber yurt içinde gram altın fiyatları tarihi rekor kırdıktan sonra yeni haftada 377 lira seviyelerinde konum buldu.

Türk Lirasının da küresel ekonomik durum karşısında gelişen para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve salgının ekonomik boyutlarının yurt içinde hissedilmeye başlanması sonucu Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bir dizi önlemler açıkladı.

Bankaların likiditeye erişiminin kolaylaştırılması, piyasa yapıcı bankalara düşük maliyetlerle repo ihalesi sunulması ve bankaların tahvil alımlarına yönelik adımların yanında tüketiciye yönelik olarak kredi borçlarına erteleme, yeniden yapılandırma ve ihtiyaç duyulan sektörlere risklere karşın kredi sağlanması gibi pek çok önlem alındı.

Bankaların likidite masrafları azaltılmış ve kredi kullandırımına teşvik edilmiş olsada bazı bankalarda ihtiyaç ve konut kredisi faizleri son bir aylık süreçte artış gösteriyordu. Dün itibariyle konut kredisinde dev bir faiz indirimi gerçekleşti.

En uygun faiz oranları kamu bankaları tarafından sıfır konutlar için yüzde 0.79 ve ikinci el konutlar için yüzde 0.94 olarak kullandırılıyordu. Yapı Kredi Bankası’nın uyguladığı indirim sonrasında banka sıfır yada ikinci el ayırmaksızın tüm konut talepleri için limit sınırı olmayarak faiz oranlarını yüzde 0.89’a düşürdü. İkinci el konut kredisinde en düşük oran yüzde 0.89 oldu.

KREDİ HESAPLAMA

KrediPazari.com’un araştırmalarına 21 Nisan itibariyle güncel faiz oranları ile 300 bin lira tutardan 10 yıl vade ile ikinci el daire için konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksit tutarları 4.100 lira, toplam geri ödemesi de 490 bin lira oluyor.

Söz konusu tutar ve vadeli kredi hesaplaması faiz indiriminden önce aylık yaklaşık 4.200 lira, toplam geri ödemede ise 502 bin liraya denk geliyordu.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER