İkinci El Konutta Fırsat Dönemi

Uygun faiz oranlarının yanı sıra, 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarın yüzde 90’a çıkarılması özellikle İkinci El konutlarda yatırımcılara cazip fırsatlar sunuyor.

İkinci El Konutta Fırsat Dönemi

Koronavirüs süresince acil elden çıkartılmak istenen taşınmazlar olduğunu ve bunun yatırımcılar için çok ciddi fırsatlar sunduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Özellikle dolar ve altındaki yüksek değer artışları sonrasında, yatırımcılar için yeni fırsat gayrimenkul yatırımları olacak. Faiz oranlarının düşük olduğu bu dönemde, uzun süredir değerleri düşük kalan ve kriz sonrası talep patlaması yaşanacak ikinci el konutları şimdi almanın tam zamanı” dedi.

PEŞİNAT YÜZDE 10'A İNDİRİLDİ

Özellikle konut değerinin sadece yüzde 10’u ile yapılacak yatırımların ciddi değer artışı kazançları sağlayacağını belirten Özelmacıklı “Konut satışlarında hem ikinci el satışların payı hem de kredi kullanım oranı artıyor. Şubat ayında toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 36,8 olarak gerçekleşirken, ikinci el satışların payı yüzde 68,4 seviyesinde gerçekleşmişti. Piyasaların normalleşmesi sonrasında hem kira talebi hem de satılık daire talebi artacak” dedi.

180 AY VADE

Konut kredilerinde birçok farklı ödeme alternatifinin olduğunu da Altın Emlak Genel Müdürü “Örneğin kredi taksitini 3 ay ertelemek, artan yada azalan taksitli ödeme alternatifleri seçmek, 180 aya varan vadeler ve ara ödemeler yapmak gibi çok sayıda alternatifler söz konusu” dedi.

İLAN SAYISI YÜZDE 15 AZALDI

Portallara girilen ilan sayılarında azalmaların yaşandığını da belirten Özelmacıklı “Son bir ayda ilan portallarına girilen ilan sayıları yüzde 15 oranında azaldı. Gayrimenkul sektörünün bu süreci V şeklinde atlatabileceğini düşünüyoruz. Toparlanma süreci Haziran ayını bulabilir” dedi.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER