İmar Barışına En Yüksek Başvuru İstanbul'dan

Geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konan imar barışı dün sona erdi. 10 milyondan fazla insanın başvurduğu uygulamada Yapı kayıt Belgesi bedeli olarak 20 milyar liraya yakın para toplandı. Kaçak yapılaşmada başı çeken İstanbul, imar barışına en fazla başvuru yapılan il oldu.

İmar Barışına En Yüksek Başvuru İstanbul'dan

İMAR BARIŞI SONA ERDİ

Trt Haber'de yer alan habere göre, ülke genelinde 13 milyon kaçak yapıyı ilgilendiren imar barışı, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle başlatılmıştı.

BAŞVURU YAPANLAR İÇİN SIRADA KAT MÜLKİYETİ VAR

10 milyonun üzerinde başvurunun yapıldığı imar barışına en fazla başvuru İstanbul’dan geldi.

Başvuran vatandaşlar için henüz işlem tamamlanmış değil, sırada kat mülkiyetine geçilmesi var. Bu kapsamda Meclis’te gerekli düzenlemeler yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışına başvuruları daha önce gelen talepler doğrultusunda 2 kez uzattıklarını belirterek, "15 Haziran 2019 tarihinde imar barışına başvuru süresi tamamlanıyor. Herhangi bir uzatma şu an için söz konusu değil." demişti.

EN YÜKSEK BAŞVURU İSTANBUL'DAN GELDİ

İmar barışına tüm Türkiye’den başvuruların sayısı 10 milyonu geçti. İstanbul’da tam 1 milyon 747 bin başvuru yapıldı.

İstanbul’u sırasıyla 811 bin 452 başvuruyla İzmir, 469 bin başvuruyla Ankara izledi.

Başvurular kapsamında, 19 milyar 300 milyon liralık tahsilat yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 11:31
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER