İnşaat İzinleri ve Tapu İşlemlerinde Prosedür Azaldı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, "İnşaat izinleri ve tapu işlemlerinde istenen belgeler azaltıldı, elektronik ortama taşındı. Artık inşaat izinlerinde SGK’ya işyeri kaydı otomatik olarak gerçekleştirilecek" dedi.

İnşaat İzinleri ve Tapu İşlemlerinde Prosedür Azaldı

"İNŞAATTA BROKRESİYİ AZALTTIK, ARTIK BAŞVURULAR TEK ELDEN VE KOLAY"

Aksu, inşaat izinlerinde, yapı denetim mevzuatında risk bazlı denetimlere imkan verecek düzenlemenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçen ayı çıkarıldığını belirterek, "Ayrıca yapı kullanma izin belgesi verildikten sonra yapılması gereken cins tahsisi değişikliklerine ilişkin talepler, belediyelerimizce otomatik olarak Tapu Müdürlüklerine iletilmektedir. Böylece vatandaşlarımızın inşaat izinleriyle ilgili tüm bu işlem ve belgeler için ayrı ayrı başvuruda bulunmasına gerek kalmamıştır. 

Elektrik Temini başlığında, Dünya Bankası'nın yüksek tutarda hesapladığı elektrik bağlantı hattı maliyetinin alçak gerilim hatları baz alınarak gerçek değerleriyle yeniden hesaplanması gerekmektedir. Bunun için ankete katılanların mevcut durumumuzu yansıtacak şekilde cevap vermesi önem arz ediyor." 

Tapu Kaydı alanında ise tapu işlemlerinin Web-Tapu Sistemi ile oldukça kolaylaştırıldığını dile getiren Aksu, ayrıca yüzde 3'lük tapu harcı uygulamasının yılsonuna kadar uzatıldığını sözlerine ekledi.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER