İnşaat Maliyetlerinde Artış Durdurulamıyor! Son Bir Yılda Artış Yüzde 50'ye Dayandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre haziran ayında inşaat maliyet endeksi aylık bazda yüzde 2.89, yıllık yüzde 42.48 yükseldi.

İnşaat Maliyetlerinde Artış Durdurulamıyor! Son Bir Yılda Artış Yüzde 50'ye Dayandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2021 Haziran ayına ait inşaat maliyet endeksi, inşaat sektöründeki zamları gözler önüne serdi.

2021 yılı haziran ayında bir önceki aya göre, yüzde 2.89 artan endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 42.48 arttı.

Bu artış endeksin yayımlanmaya başlandığı 2015’ten bu yana en yüksek yıllık artış olarak tarihe geçti.

İnşaatçılar ise bu rakamların buzdağının görünen yüzü olduğunu, reel sektördeki artışların çok daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu artışı buzdağının görünen yüzü olarak değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım; 

“Geçtiğimiz dönemdeki maliyet artışı yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşti. Konut yapımcıları olarak gerçekleşen maliyet artışının büyük kısmını absorve ederek enflasyonu daha fazla körüklememesini ve konut fiyatlarının erişilebilir kalmasına gayret ettik. Devam eden projelerde bu gayretimiz olumlu sonuç buldu ve maliyetlerden kaynaklanan fiyat artışının yarısı tüketiciye yansıdı” dedi.

“Bundan sonra başlayacak yeni projelerde böyle bir şansımız olmayabilir” diyen Durbakayım, şunları söyledi:

“Başta demir ve çimento olmak üzere inşaatın temel hammaddelerinde gerçekleşen artışların tamamı konut fiyatlarına yansıyabilir. Maliyet artışlarını dizginlemeye çalışacağız. Hafta sonları için yeni kısıtlar olmazsa ve uygun faiz ve uygun arsa temininin sağlanması yönünde kamu desteğini arkamıza aldığımız zaman; çarkları sağlıklı bir şekilde döndürmeyi sürdürdüğümüz sürece bunu yapabileceğimize inanıyorum.”

Konut Satışları da Düştü

Bu artışların konut satışlarına etkisini değerlendiren gayrimenkul değerleme analizi platformu Endeksa.com Genel Müdürü Görkem Öğüt ise 2021’in ilk altı ayında konut satışlarının, geçen yıla göre yüzde 11.5 azalışla 552 bin 810 olduğunu belirtti. 

Konut satış fiyatlarındaki yıllık artışın yüzde 29.4 olduğunu da belirten Öğüt, “Ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 316 lira, ortalama konut fiyatı 431 bin 80 lira oldu” diye konuştu.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER