İnternetten Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS ), gayrimenkul sahibi olanlar veya yeni almayı düşünenler için tapu parsel sorgulama veya arsa parsel sorgulama olanağı sunuyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetle vatandaşlar bu bilgilere internet üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyor.

İnternetten Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde taşınmaz mülkiyet ile ilgili bilgileri internet üzerinden sunan sistem Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, kısaca TAKBİS olarak adlandırılıyor. 

Özellikle pandemi nedeniyle evinden çıkmadan parsel bilgilerini sorgulamak isteyen alıcıların kullandığı sistem için e-Devlet üzerinden veya Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü portalı üzerinden giriş mümkün.

Pek çok kolaylık sağlayan bu sistemde, ‘Ada parsel sorgulama ekranı’nı seçtikten sonra, ada parsel numarası, enlem ve boylam bilgilerini girerek bilgilere ulaşmak mümkün.

İşte tapu parsel sorgulama yollarI:

TAKBİS Tapu Sorgulama

Öncelikle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün Parsel Sorgulama Uygulaması’na giriş yapmanız gerekiyor.

Sitenin kullanım talimatlarına onay verdikten sonra tapunuzun adres bilgilerini sisteme girebilirsiniz.

Bu işlemden sonra karşınıza arazinizin uydudan çekilmiş fotoğraflarıyla birlikte konumu ve bilgileri ekranınıza yansıyacaktır.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi sorgulaması için tıklayınız...

e-Devlet Üzerinden Sorgulama

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü sitesinden veya akıllı cihazlardan kullanılabilen uygulamasından değil de e-devlet üzerinden sorgulama da yapabilirsiniz.

Elbette bu seçeneği tercih edenleri öncelikle e-devlet şifresine sahip olmaları gerekiyor.

e-Devlet üzerinden sorgulama için tıklayınız...

Milliyet

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER