İstanbul Kayabaşı TOKİ'de Kuralar Yarın Çekiliyor!

TOKİ'nin 67 ilde toplam 50 bin yeni sosyal konutla hayata geçirdiği projesinin İstanbul ayağında kura çekimi başlıyor. İstanbul'da yapılacak 6.300 konuttan Kayabaşı'nda yapılacak olan 4 bin 467 konut için kura çekimi yarın yapılacak.

İstanbul Kayabaşı TOKİ'de Kuralar Yarın Çekiliyor!

İSTANBUL'DA TOPLAM 6.300 KONUT İNŞA EDİLECEK

İstanbul Kayabaşı'nda hayata geçirilecek olan toplam 4 bin 467 adet konut için 157.391 kişi başvurdu. Konutlar için kura çekimi yarın, Fatih Yenikapı'da bulunan Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 26-27 Haziran 2019 tarihlerinde saat 10:00'da yapılacak.

Çarşamba günü saat 10:00'da başlayacak kura töreninde 2+1 özellikli 2 bin 338 konutun,

27 Haziran 2019 Perşembe günü saat 10:00'da başlayacak kura töreninde ise 3+1 özellikli 2 bin 129 konutun kurası yapılacak.

KURADA ADI ÇIKANLAR NE YAPACAK?

Konut belirleme kurasında adı çıkan hak sahipleri TOKİ'nin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde Halk Bankası'nın belirtilen şubesinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklar.

SÖZLEŞME İMZALARKEN İSTENEN BELGELER

-- Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan İstanbul il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

-- Hane halkı gelirinin en fazla net 4.800 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, (3+1 konut tipi hariç) Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklar.

KONUT ALMAKTAN VAZGEÇENLER NE YAPACAK?

Konut alıcısı, konut satış sözleimesinin imzalandığı tarihten itibaren on dört gün içerinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin satış sözleişmesinden cayma hakkına sahiptir. Yine, peşinat yatırarak satış sözleşmesi imzalayan hak sahipleri konutun fiili teslimden önce herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahip.

KDV ÖDEMESİ

Konutların teslimi öncesinde Katma değer Vergisi Kanunu uyarınca, yüzde 1 oranında KDV konut alıcılarından tahsil edilir.

OTURMA VE DEVİR İŞLEMLERİ 

2+1 konut tipinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemezler.

Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

3+1 konut tipinde ise hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konut teslim tarihini takip eden 2 (iki) yıl sonrasına kadar devredemeyeceklerdir.

İSTANBUL'DA DİĞER KURALAR NE ZAMAN?

-- Silivri Alipaşa’daki 685 konut için 28 Haziran’da,

-- Tuzla'daki 500 konut için 1 Temmuz’da,

-- Başakşehir Ayazma'daki 311 konut 2 Temmuz

-- Başakşehir Hoşdere'deki 337 konut 2 Temmuz

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER