Kapıcı Tazminatını Kiracı Öder mi?

Takvim'den Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, "Kiracıyım. Her ay ödediğim aidattan kapıcı tazminatı için de para kesiliyor. Kapıcı tazminatını ev sahipleri mi, kiracılar mı öder?" sorusunu cevapladı.

Kapıcı Tazminatını Kiracı Öder mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. ve 18. maddesi gereği kıdem tazminatının ödenmesinden kat maliki, yani ev sahipleri sorumlu olur.

Fakat kat maliki bu parayı ödemezse kiracı da müşterek ve müteselsilen sorumlu olur.

Fakat kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira tutarı ile sınırlı olup, gerçekleştirdiği ödemeyi de kira borcundan düşebilir.

Kural böyle olmakla beraber uygulamada yapılan kira sözleşmeleriyle kıdem tazminatının ya da aidatla beraber toplanan kıdem tazminatı fonu katılım payının kiracı tarafından ödeneceğine bir karar da verilebilir.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER