Kentsel Dönüşümde Sağlanan Avantajlar

Kentsel dönüşümde olan alanlar için konut sahiplerine devlet tarafından sağlanan bir çok avantaj bulunuyor. Kredi desteği, kira yardımı, evin bedelinin ödenmesi, TOKİ'den ev verilmesi sağlanan avantajlardan bazıları...

Kentsel Dönüşümde Sağlanan Avantajlar

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Devlet destekleri ise devlet bankaları ve özel bankalar ile yapılan anlaşmaları ile kentsel dönüşüm konut kredisi olarak veriliyor. Düşük faizli veya faizsiz olarak verilen kredilerde kolaylık sağlanıyor.

Deprem Risk Raporu almış binalarda kentsel dönüşüm kredisi daire başı 200 bin liraya  kadar çıkabilir.

Ayrıca kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binada en az 1 yıldır oturmakta olan ve kiracı olduğunu belgeleyen kiracılarda başka bir yerden ev satın alırken kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kira yardımı alabilmek için öncelikle bina için deprem risk raporu alınması gerekiyor. Söz konusu kira desteği 18 ay sürüyor. 

Eğer bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa bu süre 36 aya kadar çıkabiliyor.

Riskli binada en az 1 yıldır kiracı olan kiracılar ise illere göre değişen miktarda taşınma yardımı alabiliyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımına ev sahipleri, kiracılar ve sınırlı ayni hak sahipleri alabiliyor.

Malikler, riskli yapıdaki konut ve işyerleri için kira yardımı başvurusunu aşağıda belirtilen bilgi ve belgelerle yapılıyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için İstenen Belgeler

-- Başvuru dilekçesi

-- Başvuru sahibinin tüzel kişi olması halinde firmayı temsil yetkisine sahip kişiye ait imza sirküleri

-- Riskli yapının tahliye edildiğine dair Adres Bilgileri Raporu 2 veya ilgili belediyesinden alınacak yazı

-- Tapu belgesi ve Güncel Taşınmaz Kaydı

-- Riskli yapının yıkım bilgisinin A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine girilmiş olması

-- Hak sahibine/vekiline ait Ziraat Bankası vadesiz TL hesap cüzdanı fotokopisi

İl İl Kentsel Dönüşüm Kira Desteği Tutarları

Bakanlıkça verilen kira yardımı tutarları ve illeri şöyle:

715 TL: Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis

810 TL: Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce

905 TL: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale

995 TL: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van

1.082 TL: Adana, Antalya, Bursa, Konya

1.150 TL: Ankara, İstanbul, İzmir

İl İl Kentsel Dönüşüm Taşınma Desteği Tutarları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden kiracılara kira yardımı desteği yanı sıra taşınma parası da ödeniyor.

Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde ise kentsel dönüşüm kira yardımı 2.170 lira olarak uygulanıyor.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde ise kentsel dönüşüm taşınma desteği 1.990 lira olarak ödeniyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde 1.810 lira olarak uygulanan söz konusu rakam Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde 1.620 lira olarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. 

Kentsel Dönüşümde Ev Sahipleri Para Ödüyor mu?

Konut sahipleri konutları için para desteği alabiliyor. Ayrıca kentsel dönüşüme dahil olan projeler için çeşitli harçlar ve noter ücretlerinde de muafiyet uygulaması sağlanıyor.

Belediyeler tarafından alınan ödemeleri tapu masrafları, döner sermaye harçları, noter ücretleri, imar kapsamında alınan tüm vergi, harç ve ücretler, kentsel dönüşüme dahil olan gayrimenkuller için alınmıyor.

Proje kapsamında kendi özel arazisine bina yapmak isteyen ev sahiplerine; dönüşüm hesaplarından uygun faiz oranlarıyla kredi olanağı sunulmaktadır.

TOKİ projelerinden veya devletin sunduğu kentsel dönüşüm desteklerinden yararlanmak istemeyen gayrimenkul malikleri, kendi özel alanlarında inşa etmek istedikleri yapılar için kendileri ödeme yapmak zorunluluğu bulunuyor.

Kira yardımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm projelerinde başvuru yapmak gereklidir. Kentsel dönüşüm projesinin tamamlanma sürecinde doğruda konut fiyatı ya da kira bedeli, devlet desteği olarak alınabiliyor.

Proje başvurusu için, gerekli raporların alınması ve belgelerle birlikte belediyelere ya da Bakanlığın belirlediği yetkili kurumlara başvuru yapılması gereklidir.

Yeni Şafak

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER