Kira Artışını Reddeden Kiracı Çıkarılabilir mi?

Kira sözleşmeleri, genelde bir senelik yapılır ve bu sözleşmelerin üstünde ödemeniz gereken aylık kira bedeli belirtilir. 1 yılın sonunda ise ev sahibi kirada artış yapma hakkına sahiptir. Peki ev sahibinin yaptığı artışı kabul etmeyen kiracı evden çıkarılabilir mi?

Kira Artışını Reddeden Kiracı Çıkarılabilir mi?

Kira zam oranı, her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış oranlarına göre belirlenir.

TÜİK’in açıkladığı bu oran, o ay yenilecek kira kontratları için geçerli olur. Oran her ay değişiklik gösterir. Kira zammı bu oranların 12 aylık ortalaması alınarak yapılabilir.

Önceleri ev sahipleri ve kiracılar arasında epey sıkıntıya yol açan kira zammı konusu, Borçlar Kanunuyla birlikte standarda bağlandı.

Buna göre, kira zam oranı TÜFE oranlarının 12 aylık ortalamasını geçemez. Ev sahibinin zam yapma hakkı vardır ama zorunluluğu yoktur.

Ev sahibi ve kiracı karşılıklı anlaşarak sözleşmeyi eski kira bedeli üzerinden yenileyebilir.

Yıllık kontratlarda ara dönemde zam mümkün değilken sabit kontratlarda, maddelerde belirtilmişse, altı ayda bir zam yapılması mümkün. Bunun dışında, yasal olarak ani bir zam yapılamaz.

Kiracı Kira Artışını Reddederse

Borçlar Kanununa göre kiracı sözleşmeyi feshetmediği sürece sözleşme her yıl kendiliğinden yenilenir.

On yıllık sürenin sonunda ev sahibi sebepsiz fesih hakkını kullanabilir. Ama bu durumda da ev sahibinin kiracıya 3 ay önceden yazılı bildirimde bulunması şart.

Ayrıca, taraflar karşılıklı anlaşmadıkça ev sahibinin evi başkasına kiralama hakkı da yok.

Ödemeniz gereken kira bir anda artırılırsa ev sahibinizin yasal olarak belirlenmiş orandan yüksek bir zam yapamayacağını belirterek ödemeniz gereken tutardaki zammı kabul edin.

Ev sahibi bu kirayı kabul etmezse size kira tespit davası açabilir ama kontrata göre hareket eden siz olduğunuz için mahkeme sizi haklı bulacak ve kiracılık süreniz yeni kontrat yapmaya gerek kalmadan otomatik olarak uzayacaktır.

Milliyet Emlak

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER