Kira Beyannamesi Ne Zaman Verilecek?

Konut ve iş yerlerinden kira geliri elde edenlerin her yıl mart ayında kira gelir beyannamesi vermeleri gerekiyor.

Kira Beyannamesi Ne Zaman Verilecek?

Kira gelir beyannamesi ödeme tarihleri, mükelleflerin gündeminde yer almaya başladı. 2020’de yıl içinde toplam 6 bin 600 liraya kadar konut kirası elde edenler beyanname vermeyecek.

Beyanname vermeyen mülk sahiplerinin vergi ödemesi de söz konusu olmayacak.

Kira beyannameleri 31 Mart akşamına kadar bizzat vergi dairesine gidilerek ya da internet üzerinden verilebilecek.

Vatandaşların ceza ödememek için belirlenen tarihe kadar beyannameleri vermesi gerekiyor.

Beyanname Ne Zaman Verilecek?

Mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için Mart ayının 1 inci gününden son günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekmektedir.

Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebilir.

Takvim yılı içinde ülkeyi terk edenler, yurt dışına çıkma tarihinden önceki 15 gün içinde beyanname vermek zorundadırlar.

Ölüm halinde ise beyanname ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde mirasçılar tarafından verilir.

Beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilecektir. Mükellefler normal olarak ikametgâhlarının bulunduğu yerin vergi dairesine bağlıdırlar.

Beyanname Nasıl Verilir?

Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükellefler, istemeleri halinde vergi dairesinden alacakları kullanıcı kodu, parola ve şifreyi kullanmak suretiyle yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda doğrudan kendileri gönderebilecekleri gibi elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensubu aracılığıyla da elektronik ortamda gönderebileceklerdir.

Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Hesaplanan vergi;

-- Vergi tahsiline yetkili olan banka şubelerine

-- Bağlı bulunulan vergi dairesine

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER