Kira Sözlemesi Olmayan Kiracı Evden Çıkarılabilir mi?

Bazı durumlarda güvene dayalı olarak kiracı ve ev sahibi arasında kira sözleşmesi hazırlanmıyor. Böyle durumlarda kiracının evden çıkarılması mümkün mü? İşte yanıtı...

Kira Sözlemesi Olmayan Kiracı Evden Çıkarılabilir mi?

İş yeri ve mesken kiralamalarında tarafların kiralama sürecinde herhangi bir hak kaybı yaşamaması adına kira sözleşmesi imzalanması gerekiyor.

Ancak, kira sözleşmesinin imzalanması yasal olarak zorunlu olmayıp, sözlü olarak da kira anlaşması yapılabiliyor.

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir

İspat yönü zayıf olan bu sözleşme türü (sözlü), genellikle akraba ilişkileri bulunan; birbirlerini tanıyan bu nedenle kira sözleşmesi imzalama gereği duymayanlar tarafından yapılıyor. 

Ancak akrabalık ilişkisi, kirada yaşanabilecek muhtemel problemlerin önüne geçmiyor. Kiracının kira ödemesini aksatması, kirayı ödememesi gibi sorunlar gündeme gelebiliyor. 

Buna karşın evin satılması halinde, yeni ev sahibi kira kontratı olmayan kiracıyı çıkarma hususunda zorluk yaşayabiliyor.

Kira sözlemesi olmayan kiracı nasıl çıkarılır?

Sözlü kira sözleşmelerinde başlıca problem, kira bedelinin kanıtlanması ve kira sürecinin ne zaman başladığının kanıtlanması oluyor.

Sözleşmesiz kiracının çıkaralabişlmesi için, söz konusu kira bedelini ve kira dönemini kanıtlayacak belgelerin olması gerekiyor.

Paranın ödendiğine dair veya kiranın başladığına dair herhangi bir yere atılan bir imza ispat açısından önem taşıyor.

Gerekli kanıtların elde edilmesi ile sözleşmesiz kiracı için dava veya takip açılabiliyor. Kiracının "Ben kiracı değilim." diyerek itiraz etmesi halinde, fuzuli işgalden tahliye davası açılabiliyor.

Sadık

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muharrem savran
Muharrem savran - 3 ay Önce

Annemin bir kiracısı var bu kira vermiyor bu arada kira sözleşmesi yok elektrik i faturası kabarık su faturasını düzenli ödemiyor buna ne yapmalıyız.

SIRADAKİ HABER