Kira Sözleşmenize Bunları Eklemeyi Unutmayın!

Kiracı ve ev sahipleri arasındaki çekişmenin sorunlu hale gelmemesi için kira sözleşmesini kurallara uygun bir şekilde yapmak oldukça önemli. Peki kira sözleşmesi hazırlanırken neler dikkat etmek gerekir? Sözleşmeye neler eklenmeli?

Kira Sözleşmenize Bunları Eklemeyi Unutmayın!

Kira kontratları, mal sahibi ve kiracı arasında yapılan sözleşmeler olduğundan çeşitli noktalara dikkat edilmesi çok önemlidir.

Size Sunulan Belgeleri Kontrol Edin

Kira kontratında yazan adresin sizin kiraladığınız adres olduğundan emin olun. Yanlış veya farklı bir adresin yazılması resmi başvurularda sıkıntı yaratacaktır. Kira sözleşmesi imzaladığınız kişinin mal sahibi olup olmadığını teyit edin.

Şayet mal sahibi değilse hukuksal olarak bir yükümlülüğü veya yasal vekillik durumunun olup olmadığını sorgulayın. Sözleşmede kiracı ve ev sahibinin adı soyadı, TC kimlik numarası gibi bilgilerinin yazılması gerekmektedir.

Ödeme Ayrıntılarını Sözleşmeye Ekleyin

Yöneticiniz ile konuşarak kiraladığınız mülkün önceden borcunun olup olmadığını sorun. Bunların size ait olmadığını belirten bir maddeyi kontrata ekleyin. Mülkü kiraladığınız aydan itibaren elektrik, su, doğalgaz vb. gider kalemlerini kendi üzerinize alın.

Ödenecek kira ücretinin ne kadarlık bir bedelle, hangi bankaya yatırılacağını tarihleriyle belirten bir maddeyi sözleşmeye ekleyin. Elden para vermek veya almak iki taraf için de yasal değildir. Gün veya tarih belirtilmeyen maddelerde her ay kiranın peşin ödeneceği yazılıysa bu her ayın ilk üç günü içerisinde kira bedelini yatıracağınız anlamına gelmektedir.

Belirlenen kira bedelinin hangi zamanlarda, hangi oranlarda arttırılacağını mutlaka sözleşmenize ekletin. İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı enflasyon ile TUİK’in rakamı genelde birbirinden biraz farklıdır, hangisini seçeceğinize karar verin.

Depozito Ayrıntılarını da Sözleşmeye Koydurun

Eve taşınırken mülk sahibi tarafından depozito alındı ise, depozitonun miktarı, niçin verildiği, hangi durumlarda geri alınacağı mutlaka belirtilmelidir.

Kiraladığınız mülkün demirbaşlarını belirtin. Kiralanan mülkün hangi koşullarda kiralandığı, yapının içerisinde var olan demirbaşların adeti ve ayrıntılarının yazıldığını bir maddenin de sözleşmeye eklenmesi gerekir.

Sözleşmenizde İki Tarafın da Islak İmzası Yer Alsın

Kira kontratının yapıldığı tarih ve tarafların ıslak imzaları sözleşmede yer almalıdır. Ad soyad kısmının da el yazısı ile yazılması önemlidir. İmzalar ihtilaf durumunda reddedilebilir ama el yazısı asla ! Sözleşmenize sonradan kendi notlarınızı eklemeyin. Böyle bir durumda sözleşmenin geçersiz sayılma ihtimali ortaya çıkar.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER