Kiracı Hangi Nedenlerle Çıkarılabilir? Fahiş Kira Artışını Kabul Etmeyen Kiracı Çıkarılabilir mi?

Kiracılar ile ev sahipleri zaman zaman karşı karşıya gelebiliyor. Sorun yaşandığında ev sahipleri kiracılarına kolayca 'evimden çık' diyebiliyor. Peki ev sahiplerinin kiracılarını tek sözle evden çıkarma hakları var mı? Kira artışını kabul etmeyen kiracı evden çıkarılabilir mi?

Kiracı Hangi Nedenlerle Çıkarılabilir? Fahiş Kira Artışını Kabul Etmeyen Kiracı Çıkarılabilir mi?

Kirasını Ödemeyen Kiracıyı Evden Çıkarmak

Kiracımız kira ödemesi yapmıyor, geç veya eksik ödemeler yapıyorsa ve biz bu durumdan şikayetçiysek ilk yapmamız gereken iş notere gitmek ve ihtar çekmek olmalıdır.

Yıl içerisinde iki kez haklı ihtar çekmemiz durumunda tahliye hakkı kazanacağız.Tabi ki bu ihtarlar farklı aylar için olmalıdır.

Çekilen ihtarla beraber usul olarak icra takibi başlatılır. İcra takibi ile beraber tahliye talebinde de bulunulmalıdır.

Mülkün Tadilatı İçin Kiracıyı Çıkarmak

Mülkün tadilat görmesi gerekli ise kiracıya bu durum yine noter yoluyla bildirilir, kiracı mülkten çıkmak istemezse ihtar örneği ile beraber dava açılabilir.

En geç 6 ay içerisinde kiracının tahliyesi sağlanacaktır. Basit tamir durumları bu kapsamda değerlendirilmez ve ihtar içerisinde tadilatın detayları belirtilmelidir.

Sözleşme Süresi Sonunda Kiracıyı Çıkarmak

Kira kontratlarının otomatik uzaması konusu kontrat bitiminde mülkünü boşaltması için kiracı ile sözlü anlaşma yapmış mal sahiplerini mağdur edebiliyor.

Bu durumun çözümü konutlar için kontrat bitiminden 15 gün önce iş yerleri için 30 gün önce noterden ihtar ile sağlanabiliyor.

Aksi halde kontratlar otomatik olarak bir yıl uzuyor.

Yeni Alınan Evden Kiracıyı Çıkarmak

Yeni alınan bir evde kiracı oturuyorsa ve evi oturmak maksadı ile almışsak yapılması gereken işlem önce ki işlemlerle son derece benzerdir.

Evin alımından sonra ki 1 ay içerisinde kiracıya mülkün boşaltılmasını talep eden noterden ihtar çekmemiz gereklidir.

Bu durumda kiracı yasal olarak belirtilen süre içerisinde mülkü bize teslim etmek durumundadır.

Yasal süreden kastımız kira kontratının bitmesine 6 aydan fazla zaman var ise 6 ay içerisinde, kontrat 6 aydan daha az ise kontrat süresi bitiminde mülk boşaltılmalıdır.

Bu tarz kiracı tahliyelerinde yaşanan ufak sorunlardan bir tanesi de depozito problemidir.

Eski ev sahibinin aldığı depozito bedeli evin devir olmasının ardından yeni ev sahibine devredilmelidir.

Çünkü kiracıya karşı depozito sorumluluğu yeni ev sahibine geçmiş olacaktır. Eski ev sahibi depozito ile ilgili kiracıya veya yeni ev sahibine ödeme yapmamışsa hakkında dava açılabilir.

Ahlaki Suç İşleyen Kiracıları Çıkarmak

Ahlaki suç işleyen evi amacından farklı kullanan kiracılar için tutulmuş zabıt ile kiracının tahliyesini isteyebilirsiniz.

Tahliye Taahhütnamesi İle Kiracıyı Çıkarmak

Tahliye taahhütnamesi ile kiracıyı evden çıkarmak mümkündür. Tahliye taahhütnamesinde aranan belirli şartlar geçerli ise mahkemeler tahliye kararı alır peki nedir bu şartlar?

-- Tahliye Taahhütnamenin kiracı tarafından yazılı olarak verilmiş olması

-- Tahliye taahhütnamesinin imza tarihinin kira kontratından ileri bir tarihte imzalanmış olması ( Kiracının baskı altında imzalamadığını anlamak adına bu madde önemli)

-- Tahliye tarihinin belirlenmiş ve yazılmış olması

Kira Artışını Kabul Etmeyen Kiracı Çıkarılabilir mi?

Kira artışı yasalarla belirlenmiştir. Buda açıklanan TÜFE'nin 12 aylık ortalamasıdır. Bunun aşan kira artışı yapılamaz. Kiracı eğer fahiş kria artışını kabul etmiyorsa bu gerekçe ile çıkarılamaz.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER