Kiracı Yüksek Aidatı Ödemek Zorunda Değil!

Kiracılar yüksek aidatı ödemek zorunda değil. Ev sahiplerinin karşılaması gerekiyor. Aidatta, asansörün yenilenmesi, havuzun yapısal arızasının çözümü, bahçeye ağaç dikimi gibi ev sahibinin ödemesi gereken ortak site giderleri yer alıyor olabilir. Oysa bu giderleri kiracının değil ev sahibinin ödemesi gerekir.

Kiracı Yüksek Aidatı Ödemek Zorunda Değil!

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun Yazısı... 

Önce okurum M.Z.’nin sorusu: Bir sitede kiracıyım. Asansör bozuldu ve yenisi yapılıyor. Site bahçesinde ağaçlar dikiliyor. 400 lira olan aidat 600 liraya çıktı. Yeni asansörün, site bahçesindeki peyzajın parasını ev sahibi yerine ben ödemiş olmuyor muyum? Ne yapabilirim?

Aidat Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

Okurum E.E. ise apartmanda oturuyor, aidatın nasıl ve neye göre belirlendiğini öğrenmek istiyor. E.E.’nin sorusu şu:

“Giriş katında oturuyorum. Bina 3 katlı, asansör yok. Biz aidat ödemesini kata göre yapıyorduk. Yani giriş kattan düşük, yüksek kattan yüksek aidat toplanıyordu. Bu hesaplama doğru mu?”

Kata Göre Aidat Toplama Uygulaması Var  mı?

Okurum E.E. ve diğer okurlarımın benzer sorularını Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) hükümleri ışığında yanıtlamak mümkün. Aidatı apartman ve sitelerin aylık/yıllık giderlerini karşılamak için kat maliki ya da kiracılardan toplanan bedel olarak tanımlamak mümkün.

KMK’nın “Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma” başlıklı 20. maddesindeki aidatın (avans) ne şekilde toplanacağı açıkça düzenlenmiş durumda. Bakın şöyle:

“Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa (aidat) eşit olarak

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.”

Kata göre aidat ödemesi KMK’da yok. E.E.’nin komşularından birinin itirazı halinde, KMK’daki şekliyle yeniden aidat belirlenebilir. Ancak apartman yönetim kurulunda karar alınmış ve kimsenin de itirazı yoksa kata göre aidat toplama uygulaması devam edebilir.

Yeni Asansörün Parasını Kim Öder?

Kira gibi yüksek aidat ödeyen kiracı okurlarım, dikkat! Aidatta, asansörün yenilenmesi, havuzun yapısal arızasının çözümü, bahçeye ağaç dikimi gibi ev sahibinin ödemesi gereken ortak site giderleri yer alıyor olabilir. Oysa bu giderleri kiracının değil ev sahibinin ödemesi gerekir.

Okurum M.Z.’nin sorusuna dönersek, aidatın içindeki yeni asansörün yapımı, bahçeye ağaç dikimi ve peyzaj giderlerini ödemekle yükümlü değil. Yeni asansörün yapım gideri ev sahibi tarafından karşılanmalı.

M.Z.’nin, ev sahibi ile konuşarak, bu giderleri kiradan düşmesi ya da ev sahibinin ödemesini istemesi mümkün. Bu noktada bir ayrıntıya dikkat edilmeli. Kiracılar toplanan aidattan karşılanan tüm asansör, havuz ve bahçe giderlerinden muaf değil.

Kiracılar asansörün periyodik işletme giderinden sorumlu. Bahçeye yeni ağaçların dikilmesi, peyzaj maliyeti ev sahibine ait. Ama bahçenin sulanması giderlerini kiracı ödemeli.

Havuz konusunda da durum aynı. Havuzun yapısal bir arızasının giderilmesi ya da yeni havuz yaptırılması maliyeti ev sahibine ait. Ancak havuzun günlük bakım, kimyasal personel giderleri aidatta kiracıya da ait.

Aynı Evde Kalan Çocuktan Aidat Alınabilir mi?

Bir site yöneticisi ise yaşlı annesi ile aynı dairede oturan kendi iş yeri ve arabası olan kızının 3 aydır aidat ödemediğini, kadının maaşı olmadığını, evde ise haciz edilecek bir eşya bulunmadığını belirterek, aidatı kızından nasıl alabileceğini soruyor.

KMK hükümlerine göre mal sahibi yaşlı kadın gibi kızı ya da oğlu ile oturan kişiler “kiracı” ve “mal sahibi” sıfatları taşımasalar bile o dairede sürekli oturdukları için aidat istenebiliyor. Site yöneticisi okurum da kızından aidatı talep edebilir. Aidat ödenmezse ne olur?

Aidat Ödenmezse Ne Olur?

Bütün uyarılara rağmen aidatı ödemeyen daire sahipleri hakkında dava açılıp, icra takibi başlatılabilir.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, KMK ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Aidat ödemelerindeki gecikmelerde ise gecikilen günler için aylık yüzde 5 gecikme faizi alınır.

Aidat ödemek kanuni bir yükümlülük ve kaçışı yok.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER