Kiracılar Zorda: Kirada İndirim İstenebilir mi?

kiralık konutta arzın azaldığını belirten uzmanlar, bu nedenle kira fiyat artışlarının pandemide de devam ettiğini dile getirdi. Fiyatlarda artış oranı İstanbul’da yüzde 10 - 15 oranında gerçekleşti.

Kiracılar Zorda: Kirada İndirim İstenebilir mi?

Konuyla ilgili açıklama yapan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Ev kiralarının artışı devam etti, özellikle geçen temmuzdaki kredi kampanyasından sonra azalan stok nedeniyle piyasa daralmaya devam etti. Talepteki büyüme oranı azalsa da arz talepten daha az olduğu için fiyatlar arttı. Üstelik yatırım için ev almak artık cazip olmadığından kiralanan ev miktarı azaldı, arz daraldı, bu da kiralama fiyatlarını yukarı çekti” dedi.

İstanbul'da Sarıyer Lider

Endeksa'nın açıkladığı verilere göre, İstanbul'da kira fiyatları son bir yılda yüzde 11 arttı. 2019'da başlayan artış pandemi süresi boyunca da devam etti.

Endeksa üst yöneticisi Görkem Öğüt, “Şu an hem kiralık, hem satılık ev arzında bir daralma olduğunu görüyoruz. Pandemi ile birlikte evlerde geçirilen süre arttı ve yeni yaşam koşullarımıza göre ev ihtiyacı arttı, yeni konut üretimi çok yavaşladı. Bunun sonucu olarak konut piyasasında bir daralma gözlemleniyor” şeklinde konuştu. 

Yazlık Bölgelerde Aydın Dikkat Çekiyor  

Ülke genelinde pandemi nedeniyle ön plana çıkan şehirler bulunuyor. Verilere göre, pandemi ile birlikte yazlık bölgelerdeki kira değerleri bir hayli arttı.

Uzaktan çalışmanın etkisi ile yazlık bölgelere göçün arrtığıonı söyleyen Öğüt, “Yazlık bölgeler içinde ise Aydın’daki kira artışı dikkat çekiyor. Aydın’da konut fiyatları diğer yazlık bölgelere göre düşüktü, pandemi sebebi ile artan talep ile birlikte fiyatlar da arttı.

Endeksa’nın verilerine göre Aydın’da kiralar son bir yılda yüzde 23 artış gösterdi, ortalama kira ise 1.273 lira. Muğla’da konut kiralarında yıllık değer artışı yüzde 14 seviyesinde, ortalama kira 2 bin lira. Antalya’da ise konut kiralarında yıllık değer artışı yüzde 8, ortalama kira 1.609 lira” dedi.

Ev Sahibi ve Kiracılar Uzlaşabilir

Kiralık evler dışında mevcut kiralar için ise bahar ve yaz ayları, genellikle yıllık zam oranının belirlendiği zamanlar oluyor. Bu sebeple ev sahipleri ile kiracılar arasında kira artış oranına yönelik görüşmeler yapılıyor.

TÜFE’ye göre bu ay (Nisan) yüzde 13 kira zam yapılması gerekiyor. Fakat pandeminin oluşturduğu ekonomik daralmanın kiracıları olumsuz etkilediği belirtilirken, ev sahiplerine kiracılarla belli bir dönem uzlaşıya gitmeleri öneriliyor.

Bu kapsamda iki taraf için de değerlendirmeler yapan Gayrimenkul Hukuku uzmanlarından Avukat Ali Güvenç Kiraz'ın açıklaması ise şu şekilde;

Kira borcu bir para borcu olduğu için kiracının bu nedenle ‘ben kiramı ödemek istemiyorum’ deme hakkı yok. Kiracı aynı zamanda her yıl TÜFE 12 aylık ortalaması oranında kira artışı yapmak durumunda.

Ama eğer pandemi nedeniyle işleri bozulmuş, tamamen salgın sürecinde ekonomik bir sorun yaşıyorsa kira borcunun uyarlanmasını, yani belli bir dönem düşürülmesini mahkeme yoluyla talep etme hakkı var.

Diğer bir seçenek ise, kiracı ile mal sahibinin belli bir dönem için uzlaşıya gitmesi olabilir. Örneğin kira sözleşmesine ek protokol yaparak, birkaç ay kira artışı yapılmamasını, ya da kira indirimini karara bağlayabilirler.

Burada önemli olan iki taraf da sözlü anlaşma yerine bunu kağıda dökmeliler. İleride çıkacak herhangi bir anlaşmazlığa karşı kendilerini korumuş olurlar.

Milliyet

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER