Kiracılara Çık Baskısı!

Salgın nedeniyle emlak sektörü bir dönem durgunluk yaşarken, konut yetersizliği ve üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasıyla beraber kiralık ev fiyatları kısa sürede 2 kat arttı. Bazı ev sahipleri ise kiracılarını çıkarmak için harekete geçti.

Kiracılara Çık Baskısı!

Adana  Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, kiralıklarda meydana gelen hareketlenme ile ev sahiplerinin sözleşmesi dolan mevcut kiracılardan yüzde 100'e ulaşan kira bedeli istediklerini, zamansız bir şekilde evden çıkarmaya çalıştığını ya da bahaneler sunduklarını dile getirdi.

Bu gibi durumların kiracı üzerinde mobbing etkisi yarattığını ifade eden Uçar, kiracıların haklarından da bahsetti.

Kiracılar Haklarını Öğrenmeli

Yeni sözleşme öncesi yüzde 100'e varan yükselişi kabul etmeyen mevcut kiracıları çıkarmak için ev sahiplerinin bahaneler sunduğuna söyleyen Uçar, kiracıların bu durumda acele etmeden, haklarını öğrenerek hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Uçar, "Evi daha yüksek fiyattan kiraya vermek için ev sahipleri, 'şehir dışından kızım gelecek, oğlum gelecek' gibi bahaneler sunuyor ya da direkt, 'ben geçen yıl evi 20 bin liraya kiraya vermiştim, bu yıl 35 bin lira ödeyeceksiniz' diye söylüyorlar.

Bu, ev sahibinin kiracıya uyguladığı bir mobbingdir. Bu bahaneler eskide kaldı. Ev sahibinin tek bir evi varsa ve gerçekten gelecek olan oğlu ya da kızı bu evde oturmak mecburiyetindeyse, bu durumda onların evde oturduğunu da ispatlamak zorundadır.

Aksi takdirde evde onların oturmadığını, başka kişiye yüksek bedelde kiraya verildiğini öğrenen kiracının da birtakım hakları doğar. Kiracı hakları kapsamında o evin boşaltılıp tekrar aynı kiracıya verilmesi gibi bir durum söz konusu olur" şeklinde konuştu.

Bir Ay Önceden Haber Vermeli

Ev sahibinin kiracıyı tahliye etmek istediğinde önceden bildirmesi gerektiğini söyleyen Ülkü Uçar, "Bir yıllık kira kontratımız olabilir. Bu kontratta herhangi bir detay yok ise bir ay evvelden ev sahibi ya da kiracı, karşı tarafa evin boşaltılacağını bildirmek zorunda. Bir bildirim yapmadıysa o kira sözleşmesi tekrar uzar.

Kiracı TÜFE'ye göre artış neyse, ev sahibinin kirasını yatırır, kirası aynı şekilde gelecek yıl da devam eder. 'Çık' dese de çıkamaz. Her iki taraf da bir durum olduğunda birbirine bir ay önceden haber vermek zorunda, haber verilmediyse sözleşmedeki şartlar aynı şekilde devam eder" ifadelerini kullandı.

Kira Artışında Yasal Sınırlama

Ayrıca ev sahibinin kiraya yüzde 100 zam yapamayacağını söyleyen Uçar, "Mahkemelik olduklarında mahkemenin belirleyeceği bir yüzdelik artış olacaktır. O artış da en fazla TÜFE'ye göre yapılabilir. Ev sahipleri daha önce belirlenen üst limit olan yüzde 14'ü aşamazlar" şeklinde konuştu.

Ev sahiplerinin kiracıyı keyfi olarak tahliye edeceğinin altını çizen Uçar, kira fiyatlarında meydana gelen problemlerde iki tarafın da mağdur olmaması için ev sahibiyle kiracıyı anlaşma yoluna gitmeleri konusunda uyardıklarını da sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber 7

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER