Kirayı Elden Ödemek Suç mu?

2021 yılı için yıllık kira bedeli 7 bin lirayı aşan kiraların elden değil banka veya PTT üzerinden gönderilmesi zorunludur. İşte detaylar...

Kirayı Elden Ödemek Suç mu?

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren iş yeri ve konut kiralarının banka ve PTT üzerinden ödenmesi zorunluluğu getirildi:

Maliye Bakanlığı kira ödemelerindeki vergi kayıp ve kaçağını önlemek amacıyla 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren işyeri ve konut kiralarının banka ve PTT üzerinden ödenmesi zorunluluğu getirdi. 

Kiranın bankadan ödenmemesinin cezası ise ağır. Ancak belli bir kira limitini geçmeyen kiraların elden ödenmesinde ise sıkıntı yok. Bu tutar 2021 için yaklaşık 585 liradır.

Kirayı Elden Ödemenin Cezası

Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinde yer alan hüküm uyarınca, mükerrer 257’ nci maddeyle getirilen zorunluluklara uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekmektedir.

Yani eğer kira beledi 585 liranın üzerinde ve banka ya da PTT üzerinden değil elden tahsil ediliyorsa cezadan kaçamıyorsunuz. 

Yıllık 7 bin lrianın üzerinde kira geliri elde eden ev sahiplerine 380 liradan az olmamak şartıyla kira bedelinin yüzde 5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor.

 İş yeri kiralarında ise banka ya da PTT’den yatırılmayıp elden ödenen kira için hem kiracıya hem de iş yeri sahibine özel usulsüzlük cezası kesiliyor.

Kesilecek ceza ise kiracının defter tutma durumuna göre 380-1.500 lira arasında değişiklik gösteriyor. Bunun yanı sıra verilmemiş olan vergi borçları da kişilerden tahsil ediliyor.

Kiracı Şikayet Edebilir

Diyelim ki kirayı elden vermek sizin tercihiniz değil, ev sahibinin tercihi. Bu yasal olmayan eyleme ortak olmamak için ev sahibini şikayet edebilirsiniz.

Bu konuda 444 0 189 hattını arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

Alo Maliye ekipleri ihbarve şikayetlerinin doğruluğunu araştırdıktan sonra mükelleflerin adreslerinde gerekli denetimleri gerçekleştirirler.

Akabinde kira gelirini beyan etmeyen yani vergi kaçıran ev sahibine ceza kesilir.

Haber Türk

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER