Konut Kedisi ile Ev Almak Hayal Oldu!

Konut kredisi faiz oranları son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Rekor düzeyde artan konut fiyatları ve yüksek faizli konut kredisi ile ev almak neredeyse imkansız hale geldi.

Konut Kedisi ile Ev Almak Hayal Oldu!

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

Konut kredileri düşer mi veya konut kredisi faizlerinde düşüş beklentileri karşılanacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Haziran salı günü yaptığı açıklamada faizlerle ilgili önemli ifadeler kullanımştı.

Erdoğan, Merkez Bankası başkanı ile görüştüklerini, yüksek faizlerin düşmesi gerektiği söylemişti. Erdoğan'ın açıklamalarından sonra gözler konut sektöründeki kredilere çevrildi. 

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. 

Buna göre, geçtiğimiz ay 95 bin 863 konut satıldı. Böylece 2020 yılının nisan ayına göre satışlarda yüzde 124,1'lik artış yaşandı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyaları ile alternatif gayrimenkul finansman modellerinin hayata geçirilmesi önerisinde bulundu.

TMB'den yapılan açıklamaya göre, birliğin nisan ayına ilişkin hazırladığı İnşaat Sektörü Analizi Raporu yayımlandı.

İnşaat sektöründeki girdi maliyetlerinin arttığına işaret edilen raporda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İnşaat Maliyet Endeksi'nin yıllık bazda ocakta yüzde 27,8 ve şubatta da yüzde 27,6 arttığı anımsatıldı.

Raporda, inşaat sektöründe piyasa şartlarındaki hızlı değişim, kurdaki dalgalanma, salgın nedeniyle ciddi finansal ve operasyonel sorunlar yaşandığı aktarıldı.

Geçen yıl konut fiyatlarında başlayan artışın, inşaat maliyetlerinde izlenen yükseliş paralelinde devam ettiği ifade edilen raporda, konut satışlarında bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,9 düşüş görüldüğü kaydedildi.

Bu çerçevede özellikle ilk el konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyalarının hayata geçirilmesinin sektörün desteklenmesi için önemli olduğu belirtilen raporda, "Daha uzun soluklu olarak ise konut segmentindeki canlanmanın pek çok sektörde canlandırıcı etkisi dikkate alınarak alternatif gayrimenkul finansman modelleri geliştirilmesi ve özellikle dar gelirliler için konut hesabı uygulamasının etkin hale getirilmesi önerilmektedir" ifadesi kullanıldı.

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum

Ziraat Bankası: Yüzde 1,37 

Vakıfbank: Yüzde 1,37 

Halkbank: Yüzde 1,38 

Akbank: Yüzde 1,39  

Yapı Kredi: Yüzde 1,39 

Ziraat Katılım: Yüzde 1,39  

Türkiye İş Bankası: Yüzde 1,41  

Garanti BBVA: Yüzde 1,42  

Vakıf Katılım: Yüzde 1,43 

KuveytTürk: Yüzde 1,49 

Emlak Katılım: Yüzde 1,49 

QNB Finansbank: Yüzde 1,51 

AlbarakaTürk: Yüzde 1,55  

Türkiye Finans: Yüzde 1,59 

ING Bank: Yüzde 1,59  

TEB: Yüzde 1,68    

Alternatif Bank: Yüzde 1,70    

HSBC: Yüzde 1,74    

Fibabanka: Yüzde 1,74    

ICBC Turkey: Yüzde 1,89  

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER