Konut Kredisi Faizleri Cep Yakıyor! Konut Kredisinde Son Durum

Konut kredisi faizleri yeniden tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. Ev almak için en çok tercih edilen yöntemlerden konut kredisi artık cep yakıyor. İşte konut kredisi faizlerinde son durum...

Konut Kredisi Faizleri Cep Yakıyor! Konut Kredisinde Son Durum

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin satın almak istedikleri konutun tapusu ile kredi kullanmak istedikleri bankaya gitmeleri gerekiyor.

Banka başvuru işleminde ilk olarak konut kredisi başvuru formu doldurmanız istenir. 

Daha sonra kimlik numarası bilginiz üzerinden kredi notu ve kredi sicili sorgulaması yapılarak kredi için uygunluğunuz değerlendirilmesi şartı bulunuyor.

Yeterli bulunması halinde banka konut kredisi ekspertiz ücreti istiyor ve bu ücreti ödemeniz halinde konut kredisi eksper raporu çıkartılıp konutun değeri belirlenerek bu değer üzerinden maksimum yüzde 80 oranında kredi kullanmanıza izin veriyor. 

Geriye kalan yüzde 20'lik tutar ise konut kredisi peşinatı olarak sizden tahsil edilir.

Genelde konut kredisi onay süresi 3-4 iş günü arasında değişmekte olup konut kredisi ekspertiz işlemi daha kısa sürede tamamlanırsa 1-2 gün içinde dahi yapılabiliyor.

Daha sonra banka satış sürecini başlatılıyor ve tapu dairesinden randevu alınıp bankanın avukatı ile beraber 'konut kredisi kullanmak istiyorum' diyen vatandaşlar satışı yapacak olan kişi ile beraber tapuya gidilip satış yapılıyor.

Banka avukatı bu esnada tapu kütüğü kaydına banka adına tapuya ipotek şerhi koydurur ve konut kredisi borcu tamamlanana kadar tapuya ipotek şerhi uygulanıyor.

Konut Kredisi Şartları

Her bankanın uyguladığı koşullar değişiyor ve beraber genelde tüm bankaların ortak olarak aramış oldukları konut kredisi şartları bulunuyor.

Örneğin kredi çekilip satın alınmak istenen konutun tapusunun olması tüm bankalar tarafından aranılan şartlardan biridir.

Yine konutun iskanının bulunması, kredi çekmek istiyorum diyen kişinin yüksek kredi notu ortalaması bulunması, temiz bir kredi sicili bulunması, maaşı ile kullanmak istediği kredi notu ortalamasının arasında yarı yarıya oran bulunması aranılan ortak şartlardandır.

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum

Akbank

Konut Kredisi: Yüzde 1.39

TEB

Konut Kredisi: Yüzde 1.40

İş Bankası

Sigortalı Konut Kredisi: Yüzde 1.40

Sigortasız Konut Kredisi: Yüzde 1.45

Vakıf Bankası 

Sıfır Konut için:  Yüzde 1.40

İkinci El Konut için: Yüzde 1.45

Ziraat Bankası 

Sıfır Konut için: Yüzde 1.42

İkinci El Konut için: Yüzde 1.52

Halk Bankası

Sıfır Konut için: Yüzde 1.42

İkinci El Konut için: Yüzde 1.47

Garanti BBVA

Konut Kredisi: Yüzde 1.49

QNB Finansbank

Konut Kredisi: 1.68

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER