Konut Kredisi Faizlerinde Düşüş Sürüyor

Faiz oranlarındaki son iki haftadır düşüş hızlandı. Bugün gerçekleşen indirimlerin ardından bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2’nin altına indi.

Konut Kredisi Faizlerinde Düşüş Sürüyor

SON BİR AYDA 13 BANKA FAİZ İNDİRİMİ YAPTI

Kredipazarı'nda yer alan habere göre, konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ivmesi hızlandı. Son bir aylık süreçte 13 banka konut kredisi faiz oranlarını bir ya da birden fazla kez indirdi.

Bugün gerçekleşen Yapı Kredi Bankası ve QNB Finansbank faiz indirimleri sonrasında bankaların ortalama konut kredisi faizleri yüzde 2’nin altına inerek yüzde 1.98 oldu.

1,5 ORANIYLA KREDİ VEREN BAKA SAYISI 4'E YÜKSELDİ

10 Temmuz itibariyle en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.54 olurken faiz oranlarını yüzde 1.55’e indiren banka sayısı dörde yükseldi. En yüksek tabela konut kredisi faizi ise yüzde 2.58’e düştü. Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri de Temmuz ayında yüzde 1.5’e geriledi.

KREDİ HESAPLAMA

Kredipazari.com’un araştırmalarına göre güncel konut kredisi faiz oranları üzerinden 150 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadeli en uygun taksit tutarı 3 bin 840 lira oluyor. Aynı miktarda kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri ise 2 bin 750 liraya denk geliyor. 10 yıl vadeli konut kredisinin masraflar hariç toplam geri ödemesi de 330 bin liraya karşılık geliyor.

DÖVİZ KURU DÜŞTÜ

Hafta sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının ardından haftanın ilk işlem gününde 5.82'nin üzerine çıkan dolar kuru dün gün içinde kazançlarını geri vererek 5.70’in altına indi. Türk Lirası son iki ayda dolar karşısında en fazla getiri sağlayan para birimi oldu.

FAİZLERDE DÜŞÜŞÜN SÜRMESİ BEKLENİYOR

Merkez Bankası’nda gerçekleşen değişiklik sonrasında 28 Temmuzda gerçekleşecek Para Politikası Toplantısında faiz indirim ihtimali güçlendi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fitch Ratings Kredi Analisti Lindsey Liddell, ‘‘Politika faiz oranları aşağı gelecek olursa varlık kalitesi açısından destekleyici olacaktır. Aynı zamanda potansiyel olarak büyümeyi teşvik edecektir. Faiz oranları çok hızlı bir şekilde aşağı gelecek olursa bu döviz oranı için risk yaratacaktır” dedi. Ekonomistler repo faizlerinde gerçekleşecek olası indirimin kur üzerinde olumsuz etkisi olmaması halinde kredi faiz oranlarındaki düşüşün hızlanacağı görüşünde.

ENFLASYONA ENDESKLİ KONUT KREDİSİ CAZİP HALE GELİYOR 

TBMM'ye sunulan ve 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı'yla enflasyonun kademeli şekilde yüzde 5 hedefine inmesi öngörülürken, bu hedef doğrultusunda izlenecek tedbirler de belirlendi.

Enflasyon rakamlarının yükselmesinde en etkili kalemlerden biri olan gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında, plan doğrultusunda fiyat dalgalanmalarının önlenmesi için soğuk depo zincirleri ile taşımacılık sırasında oluşan zayiatı önlemeye yönelik taşıma araçları modernizasyonu desteklenecek.

Plan kapsamındaki enflasyon oranlarının gerçekleşmesi halinde Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank ve DenizBank’ın uyguladığı Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları yüzde 0.60’a kadar gerileyecek.

GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZLERİ

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER