Konutta Figüranlı Dolandırıcılık!

Emlak sektöründe dolandırıcıları gün geçtikçe profesyonelleşiyor, öyle ki ben dolandırılmam asla diyenler bile bu tuzağa düşebilir!

Konutta Figüranlı Dolandırıcılık!

EMLAKÇI SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Emlak365'te yer alan habere göre, emlak komisyoncusu ve mülk bilirkişisi İsa Demir konut sektöründe olan dolandırıcıların çok profesyonel olduğunu bunlara karşı vatandaşın uyanık olması gerektiğini ifade ederek, “Gayrimenkul alıcı ve satıcıları yerel ve itibarlı firmalar ile çalışırsa bu tür sıkıntılı durumlarla karşılaşmazlar. Çünkü yerel firmalar gayrimenkulün geçmişini, sahibini, yani hikayesini bilir.” diyerek çeşitli uyarılarda bulundu.

DOLANDIRICILAR ARTIK FİGÜRAN KULLANIYOR

Demir, vatandaşları gayrimenkul dolandırıcılarına karşı uyanık olmaları gerektiğini ve satış ve alım yapılacak mülk için dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek, “Profesyonel bir ekip tarafından, figüran kullanılarak birçok alıcı büyük meblağlar dolandırıldı. Figüranlar yakalanmasına rağmen çete çökertilemedi. Tapu, kadastro, belediye, nüfus müdürlüğü gibi kurumları çok iyi tanıyan, çalışma esaslarını bilen bu çetenin; kurum içinden rahatça bilgi aldığını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

ACİL SATILIK VE AVANTAJLI FİYAT YEMİ

Dolandırıcıların en çok tercih ettiği gayrimenkullerin işlem görmemiş, alınıp satılmamış gayrimenkuller olduğunu belirten Demir, bu gayrimenkuller arasından da yaşlı, yerel piyasada pek tanınmayan, gayrimenkulün olduğu bölgenin dışında yaşayanların tercih edildiğini dile getirerek, “Gayrimenkul sektörü ile fazla ilişkisi olmayan bu kişilerin arsa-arazilerini el altından uygun fiyata satılığa çıkartıp, gayrimenkule acil satılık havası verip,  alıcı buluyorlar ve yüksek miktarda kapora çarpıyorlar ve kaporayı alıp ortadan kayboluyorlar. Kapora hırsızlığı duyulup bu olay piyasada dillenmeye başlayınca aynı sahtekarlar taktik değiştiriyorlar. Bu sefer kurban olarak belirledikleri gayrimenkulün sahibine benzeyen, aynı yaşlarda bir figüran ile yeni kimlik çıkartarak kamu kurumlarında işlem yapmaya başlıyorlar.” dedi.

İTİBARLI FİRMALARLA ÇALIŞIN

Son zamanlarda yaşanan bu dolandırıcılık hikayelerinin çoğalmasından dolayı vatandaşların gayrimenkul alıcı ve satıcıların yerel ve itibarlı firmalar ile çalışması gerektiğini savunan Demir, bu tür dolandırıcılık durumlarıyla karşılaşılmayacağını ama ve lakin piyasayı bilmeden alım satım yapılmaya çalışıldığı takdirde bu dolandırıcıların ağına kolay düşüleceğini ifade etti.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER