Konutta Üretim Azaldı, Fiyatlar Yükselecek

KPMG İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunu yayınladı. Raporda, konut üretiminin düşmesi ile birlikte arzın daralmasına bağlı olarak konut fiyatlarının artacağını öngörülüyor.

Konutta Üretim Azaldı, Fiyatlar Yükselecek

KPMG tarafından açıklanan raporda yer alan ifadelere göre konut satışları yapılan tüm kampanyalara rağmen istenen noktaya taşınamadı.

İnşaat sektörünün istihdam verilerine değinilen raporda Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre, sektör 2018 Ocak itibarıyla 2 milyon 196 bin kişiyi istihdam ediyordu. Sonrasında sektörde büyüme yavaşladı ve Şubat Temmuz arası dönemlerde sektörde 228 bin kişi işten çıkarıldı.

Ağustos döneminde ise mevsimsellikten arındırılmış verilere göre bir önceki döneme kıyasla 4 bin kişilik sınırlı bir istihdam artışı sağlandı. Sektördeki istihdam kayıplarının bir kısmı ‘Taşeron Yasası’ olarak bilinen düzenlemeden etkilenmiş olabilir. Ancak sektörün emek yoğun yapısından dolayı istihdamdaki zayıflamanın büyük ölçüde yavaşlamanın bir sonucu olduğunu değerlendiriyoruz" denildi. 

RUHSAT SAYISI YÜZDE 41 AZALDI

Raporda "Konut sektörü açısından öncü gösterge niteliğindeki yapı ruhsatı sayısı 2018 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 41,4 azaldı. Bununla birlikte, aynı dönemde yapı kullanma izin belgeleri sadece yüzde 3,7 arttı.

FİRMALAR KONUT ÜRETMEKTEN KAÇINIYOR

Söz konusu veriler sektördeki aktörlerin, daha önceden alınan izinleri kullanmaya devam etseler de önümüzdeki dönemde yeni konut yatırımı yapmaktan kaçınacaklarını gösteriyor" denildi. Üretilen konut rakamının düşmesi ne yazık ki kısa vadede konut üretiminin düşmesi ile beraber arzın daralmasına bağlı olarak konut fiyatlarının artacağını gösteriyor. 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 05:45
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER