Mahfuz Hisseli (Saklı Pay) Mirasçı Nedir?

Yasal mirasçıların bir kısmına, miras bırakanın tasarruflarıyla ortadan kaldırılamayan, dokunulamayan bir miras hakkı tanınmıştır. Kanunlarca tanına bu hakka saklı pay (mahfuz hisse) denir. Kendisine saklı pay tanınan mirasçılara da saklı paylı mirasçı denir.

Mahfuz Hisseli (Saklı Pay) Mirasçı Nedir?

SAKLI PAYLI MİRASÇI

Saklı paylı mirasçının hakkı, miras bırakanın iradesinden bağımsız olarak güçlendirilmiştir.

Miras bırakan saklı pay üzerinde dilediği gibi tasarrufta bulunamaz.

Saklı paylı mirasçıların bu haklarını ortadan kaldıracak ölüme bağlı tasarruflarda bulunamaz.

TENKİS DAVASI

Sağlar arası veya ölüme bağlı bir tasarruf ile saklı pay sahibi mirasçının saklı payına el atıldığı takdirde, yapılan o tasarruf, tenkis davası yolu ile saklı paylı mirasçının saklı payı sağlanıncaya kadar indirime tabi tutulacaktır.

Başka bir anlatımla; saklı paylı mirasçılar, miras bırakanın saklı paylarına el atması halinde onun, ölümünden sonra bu el atmanın ortadan kaldırılmasını, saklı paylarının tamamlanmasını talep ve dava edebileceklerdir.

KİMLER MAHFUZ HİSSELİ MİRASÇIDIR?

Saklı payda miras hakkı; birinci zümre olarak kabul edilen miras bırakanın altsoyu,çocuklar, torunlar, torun çocuklarıdır.

İkinci zümre; ölenin anne ve babası ve kanunlara son olarak sağ kalan eşe de saklı pay hakkı tanımaktadır.

ALTSOY SAKLI PAYI

Kişi vefat ettikten sonra kalan miras payından aile bireylerine ne kadar verileceği kanunlar tarafından belirlenmiştir. Her halukarda kişinin mirasının dörtte biri eşine kalmakta birlikte kalan dörtte üçlük kesim çocuğunun hakkı sayılmaktadır. Kişi, mirasının dörtte üçünü çocuğuna bırakmak istemese bile kanunlar bu payın yarısını çocuğun payı olarak saklı tutmaktadır. Böylelikle saklı pay, (mahfuz hisse) yasal mirasın yüzde elli oranını kapsamaktadır. 

EŞİN SAKLI PAYI

Sağ kalan eşin saklı payı ise, mirasın diğer aile fertleriyle paylaşılması durumunda mirasın tamamını oluşturmaktadır. Diğer aile fertlerinden kasıt, ölen kişinin hayattaki anne ve babasıdır. Şayet bu şekilde bir paylaşım yoksa kendi payı olan dörtte üçlük kesimden faydalanmaktadır.

ANNE BABANIN SAKLI PAYI

Ölen kişinin ailesi sadece kendisinden ve eşinden oluşuyorsa, çocuğu yoksa miras hakkının yarısını eşinin hakkı olmakla birlikte kalan yarısı da anne ve babasına aittir. Ancak kişinin vefatının ardından vasiyetnamede anne ve babasına hiçbir pay bırakmamış olsa bile kanun, anne ve babaya miras hakkından dörtte birlik bir pay tanıyarak bu payı anne ve babanın saklı payı(mahfuz hisse) olarak kabul etmiştir.

KAYNAKLAR: HELVACI HUKU BÜROSU - SAĞIROĞLU KUKUK BÜROSU

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER