Markalı Konutlarda Kampanya Yağmuru!

Konut kredisi faizlerinin yüksekliği nedeniyle uzun süredir satışları düşen markalı konut üreten firmalar, faizlerde yaşanan indirim trendiyle harekete geçti. Bir çok markalı konut projesi cazip kampanyalarla satışlarını artırmayı hedefliyor.

Markalı Konutlarda Kampanya Yağmuru!

MARKALI KONUTTA HEDEF 100 BİN SATIŞ

Güneş'te yer alan habere göre, kamu bankalarının konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 0.99’a düşürmesi uzun zamandır ev alma talebini erteleyen tüketiciyi hareketlendirdi. Bankalara gelen talebin yüzde 40’ı yani 14 bini markalı konut projeleri için yapıldı. Sektör temsilcilerine göre 2 yıldır düşük satış rakamlarından dolayı biriken 500 bin markalı konut bulunuyor. Yapılan faiz indirimiyle, 500 bin ev talebinin yüzde 20’sinin satılması inşaat sektörünü hareketlendirecek.

MARKALI KONUTLARDA FAİZLER DAHA DÜŞÜK

Talep yükselince, markalı konut üreticileri de projelerinin koşullarını yenilediler. Ev almak artık daha da cazip hale geldi. Firmalar, nakitte indirim imkanı sunarken, faizi daha da düşürüyor. Peşinatı 1 yıl erteleyen de var. İşte firmaların düzenlediği kampanyalar:

300 bin lira tutarında kredi çeken bir tüketici, toplam ödeyeceği tutarda, 279 bin lira kar sağlayacak. Bir ev ücretine denk gelen rakam, faiz indirimi sayesinde tüketicinin cebinde kalacak.Tüketicinin ödemesi aylık 4 bin 961 lira yerine 3 bin 577 lira, 893 bin lira yerine 643 bin liraya gerileyecek. Tüketicinin çekeceği kredi tutarının 400 bin lira olması durumunda cepte kalacak tutar, aylık 1.846 lira, toplamda da 332 bin 144 lira olacak.

KREDİ HESAPLAMA

100 bin liralık konut kredisinde: taksit 1.192 lira, geri ödeme 214 bin lira

200 bin liralık konut kredisinde: taksit 2.384 lira, geri ödeme 429 bin lira

300 bin liralık konut kredisinde: taksit 3.577 lira, geri ödeme 643 bin lira

500 bin liralık konut kredisinde: taksit 5.962 lira, geri ödeme 1 milyon 73 bin lira

SUR YAPI ANTALYA

Sur Yapı Antalya projesi, 19 bin bağımsız bölümden meydana geliyor. Dairelerin metrekareleri 47 ile 276 arasında değişiklik gösteriyor. Konut fiyatları 190 bin liradan başlangıç gösteriyor. Firma,  faizleri yüzde 0.69’a çekerken, peşinatı sıfırlıyor. Peşinatlar 1 yıl ötelenerek tam 5 yıla bölünüyor.

NEF İNİSTANBUL

Nef tarafından İstanbul'un Topkapı ilçesinde inşa edilen İnistanbul projesinde, konutların fiyatları 710 bin liradan başlıyor, 1 milyon 836 bin liraya kadar çıkıyor. 24 ay sıfır faiz seçeneği bulunan projede hemen teslim konut satışı sunuluyor.

SİNPAŞ BURSA MODERN

Sinpaş GYO tarafından Bursa'nın Osmangazi ilçesinde yapımına başlanılan Bursa Modern projesinde toplamda 1.466 konut yer alıyor. 323 bin liradan başlayan daire fiyatları 823 bin liraya kadar çıkıyor. Firma ödeme için alıcılara üç farklı seçenek sunuyor.

LENS İSTANBUL

Lens Yapı’nın, Kurtköy’deki Lens İstanbul projesinde daire fiyatları peşin 327 bin liradan başlıyor. Hemen tapu alabileceğiniz projede anlaşmalı bankalar aracılığıyla 0.99 kredi faiz oranı ile herkese ev sahibi olma fırsatı sunuluyor. Daire hemen kiraya verilebiliyor.

BANU EVLERİ ISPARTAKULE

Avcılar’da hayata geçirilen Banu Evleri Ispartakule’nin yeni etabında, konutların metrekare fiyatı 3 bin 150 liradan başlangıç gösteriyor ve 3 bin 500 liraya kadar yükseliyor. 120 aya kadar vade imkanı bulunuyor.

BABACAN PREMİUM

Babacan Holding tarafından Beylikdüzü’nde hayata geçirilen Babacan Premium projesinde 41 ile 600 metrekare arasında değişen daireler stüdyodan başlıyor 6+1’e kadar çıkıyor. Başlangıç fiyatları ise 349 bin lira. Kişiye özel ödeme seçenekleri oluşturuluyor.

AKZİRVE STRADA BAHÇEŞEHİR

Akzirve’nin Strada Bahçeşehir konut projesinde, alıcıya üç farklı ödeme seçeneği sunuluyor. İlki, peşin alımlarda yüzde 20 indirim, İkincisi yüzde 20 peşin 60 ay sıfır faiz, üçüncüsü ise yüzde 20 peşin 120 aya kadar 0.98 faiz oranıyla banka kredisi.

AND PASTEL

AND yapı tarafından İstanbul Kartal’da hayata geçirilen AND Pastel projesinde, konutların metrekareleri 66 ile 225 arasında değişiyor. Fiyatları ise 508 bin liradan başlıyor. Firma 60 ay 0.39 faiz oranıyla yüzde 20’lik indirim fırsatı sunuyor.

ELİTE CONCEPT KADIKÖY

Şua İnşaat tarafından yapımına başlanılan Elite Concept Kadıköy-Fikirtepe projesinde, firma, 36 ay sıfır faiz fırsatı ve kişiye özel ödeme planıyla konut sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlıyor.

ÖZYURTLAR ÖDÜL İSTANBUL

Özyurtlar Holding tarafından İstanbul Beylikdüzü’nde hayata geçirilen Ödül İstanbul projesinde, fiyatlar 299 bin liradan başlıyor 660 bin liraya kadar çıkıyor.

KONUT ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Konut satış fiyatı ile gerçekleşen fiyat arasındaki farkı, konutun yaşı ve merkeze uzaklığı etkiliyor. Evin bulunduğu bölgede satılık olan konut sayısı fazlaysa da oran artıyor. Evin ne kadardır satışta olduğunu bilmek ev sahibi ile görüşmeden önce elinizi güçlendirebilir. Uzun zamandır satışta olan ev için pazarlıkta daha iyi fiyatlar alabilirsiniz.

MUTLAKA PAZARLIK YAPIN

Sıfır konuta adeta hücum olduğunu söyleyen uzmanlar, ”İkinci elde pazarlık yapan fiyatı yüzde 15 düşürülebilir” diyor.

İkinci el bir ev alacaksınız ancak ilan fiyatları sizin bütçenizi aşıyor... Hemen vazgeçmeyin! Konutların ilana çıkış fiyatı ile gerçekleşen satış fiyatları arasında büyük farklar oluşuyor. Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada böyle. İstanbul’da yaklaşık 12 yıl önce pazarlık marjları yüzde 9 seviyesindeydi. Bu günlerde sıfır konut piyasasının çok hareketli olması, ikinci elde pazarlık marjının daha da artmasına neden oldu.

PAZARLIKLA YÜZDE 25 İNDİRİM ALINABİLİYOR

İstanbul’da pazarlık marjları lüks semtlerde yüzde 10 olurken, bazı bölgelerde yüzde 25’e kadar çıkabiliyor. Yani ilanda 100 bin lira olan bir evi sıkı pazarlıkla 75 bin liraya alabilirsiniz. Ankara’da fark merkezde yüzde 5 olurken, diğer bölgelerde yüzde 10’a çıkıyor. İzmir’de ise bu oran yüzde 8-9 arasında değişiklik gösteriyor.

KAT MÜLKİYETİ

İkinci el konut satın alırken, kat mülkiyeti veya irtifakının olup olmamasının önemsenmesi gerekiyor. Önceden bunu internet üzerinden sorgulamak mümkün değildi ancak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgulama Uygulaması’na yeni bir özellik eklendi. Taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğu ‘zemin tipi’ bölümü üzerinden sorgulanabilecek. Sorgulama ‘parselsorgu.tkgm.gov.tr’den yapılabiliyor. Kat mülkiyeti olmayan daireyi satın alırken banka kredisi kullanamıyorsunuz. Öte yandan yine arsa hisseli evlerde, farklı hisse oranları sebebiyle diğer hak sahipleriyle mahkemelik olma ihtimaliniz daha da yükseldi.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER