Murat Kurum: Yerinde, Gönüllü ve Hızlı Dönüşüm!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kentsel dönüşümde 3 temel kriterimiz var. Bunlardan birisi yerinde, vatandaşın rızasıyla dönüşüm. Mahalle kültürünü yaşayacağınız bir dönüşümü istiyoruz. Son olarak da hızlı bir şekilde bu süreci tamamlayıp sizleri mağdur etmeyecek şekilde kira ve taşınma yardımları vererek bu süreci yapmak istiyoruz." dedi.

Murat Kurum: Yerinde, Gönüllü ve Hızlı Dönüşüm!

SULTANBEYLİ'DE 60 BİN KİŞİNİN MÜLKİYET SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Sultanbeyli'de vatandaşların en öncelikli sorununun mülkiyet ve tapu olduğunu ifade eden Kurum, "Sultanbeyli'ne ilişkin kanun çıkarılmasıyla birlikte 22 bin parselin oluşturulması sağlandı. Bu amaçla yaptığımız imar planlarıyla da tam 60 bin vatandaşımızın mülkiyet sorunu çözüme kavuşturuldu. Hem imar planları yaptık hem de bu sorunları mülkiyete ilişkin sorunların çözümünü sağlamış olduk.

"KALAN MÜLKİYET SORUNLARI DA EN KISA SÜREDE GİDERİLECEK"

Ancak şimdi yapmış olduğumuz imar planlarında sosyal donatı alanlarında kalan hemşehrilerimiz var. Buna ilişkin de yaklaşık 2 bin 300 parselden oluşan mülkiyet sorunu problemi var. Bu meseleyle ilgili Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz, bu alanlar için rayiç bedel üzerinden eş değer başka taşınmazlarla, satışına başlıyor. Yani sosyal donatı alanlarda kalan vatandaşlarımızı diğer 2B taşınmazlarında eş değer değer ve mülkiyetle trampa yöntemini açıyoruz. Bu sayede de burada yaşayan vatandaşlarımızın da o mülkiyet ve değer problemlerini çözmüş oluyoruz. Buna ilişkin de artık pazartesi itibarıyla Sultanbeyli belediyemiz bu çalışmayı yürütecekler. Hızlı bir şekilde de sosyal donatı alanlarında kalan vatandaşların da mülkiyetlerini çözmek suretiyle bu problemi de çözmüş olacağız."

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 3 ANA KRİTER

İlçedeki kentsel dönüşüme değinen Bakan Kurum,  "Kentsel dönüşümle alakalı 3 temel kriterimiz var. Bunlardan birisi yerinde, vatandaşın rızasıyla dönüşüm. Gönüllü dönüşüm sürecini sizlerle birlikte yürüteceğiz. Mahalle kültürünü yaşayacağınız bir dönüşümü istiyoruz. En son olarak da hızlı bir şekilde bu süreci tamamlayıp sizleri mağdur etmeyecek şekilde kira ve taşınma yardımları vererek bu süreci yapmak istiyoruz. "

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ YÖNETMELİK

Bakan Kurum, "Resmi gazetede yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelikle birlikte sizin bu kentsel dönüşüm sürecinde mağdur edilmemeniz adına artık bu işi yapacak firmalara teknik ve mali kriterler koyduk. Bu kriterleri sağlamak zorundalar, maketten satışın önünü biraz daha engelledik. İşleri yapabilmeleri için teminat ya da tamamlama sigortaları yapıp bunları belediyemize vermeleri gerekiyor. Sizleri bu süreçte mağdur etmek istemiyoruz. Siz isterseniz kendiniz müteahhitlerle anlaşabilirsiniz isterseniz de biz bu noktada belediye ile birlikte her türlü teknik ve maddi desteği verebiliriz." dedi.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER