Müstakil Konut Fiyatları Yüzde 64 Arsa Fiyatları ise Yüzde 37 Arttı

Pandemi ile birlikte evlerde geçirilen süre arttı ve uzaktan çalışma yaygınlaştı. Bunun sonucu olarak daha büyük, balkonlu ve müstakil evlere talep arttı. Talep artışı hem konut fiyatlarının hem de arsa fiyatlarının artmasına sebep oldu. Endeksa'nın verilerine göre, Türkiye genelinde müstakil konut fiyatları son bir yılda yüzde 64,43, konut fiyatları yüzde 31,68, arsa fiyatları ise yüzde 36,91 arttı.

Müstakil Konut Fiyatları Yüzde 64 Arsa Fiyatları ise Yüzde 37 Arttı

Endeksa'nın verilerine göre, Türkiye genelinde müstakil konutlar son bir yılda yüzde 64,43 oranında artış gösterdi.

Türkiye genelinde müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 5 bin 801 lira, ortalama konut fiyatı bir milyon 116 bin 200 lira, yatırımın geri dönüş süresi 31 yıl olurken, son bir yılda Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 31,68, arsa fiyatları ise yüzde 36,91 artış gösterdi. 

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ile yazlık bölgelere çok fazla talep oldu ve en yüksek değer artışı yazlık bölgelerde görüldü.

Endeksa'nın verilerine göre, Muğla’da müstakil konutlar son bir yılda yüzde 64,53 oranında artış gösterirken, müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 11 bin 7 lira, ortalama konut fiyatı bir milyon 1 milyon 959 bin 246 lira, yatırımın geri dönüş süresi ise 35 yıl oldu.

Antalya’da ise müstakil konutlar son bir yılda yüzde 70,71 oranında artış gösterirken, müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 5 bin 910 lira, ortalama konut fiyatı 1 milyon 347 bin 480 lira, yatırımın geri dönüş süresi 32 yıl. 

Rakamları değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, pandeminin gayrimenkul sektörüne etkilerini konut, arsa ve ticari gayrimenkuller açısından ayrı değerlendirmek gerektiğini belirterek, “Konut tarafına baktığımızda, pandemi ile birlikte yeni yaşam koşullarımıza uygun konut talebi arttı ve daha büyük, balkonlu, bahçeli, müstakil evlerde stoklar azaldı.

Geldiğimiz noktada emlak danışmanları bu tür konut tiplerinde portföy bulmakta güçlük çekiyor. Konut fiyatları da oldukça yüksek seviyelerde. Pandeminin etkisinin bitmesi ile fiyatlar biraz düşüş gösterse bile konut üretim maliyelerinin çok artması sebebiyle konut fiyatlarında önemli bir düşüş beklemiyoruz.” dedi.

Öğüt ayrıca; “Pandemi ile kalabalık sitelerden ziyade arsa alıp, akrabalarla birlikte ev yaptırma eğilimi de görüyoruz. Bunun sonucu olarak arsa fiyatları da artış gösterdi. Ticari gayrimenkul tarafında ise talebin, büyük plaza katlarından daha küçük ofislere kaydığını görüyoruz.

Pandeminin etkileri azalsa bile pek çok işyeri uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirdiğini açıkladı. Dolayısıyla pandeminin gayrimenkul sektöründe yarattığı etkilerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngörüyoruz.” şeklinde konuştu. 

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER