Noterler Kaçta Açılıp Kapanıyor? Hafta Sonu Açık mı?

Noterler, teslimat,  alım satım, tapu gibi işlerine yasal geçerlilik kazanmasını sağlıyor. Noterlerin saat kaça kadar açık olduğu, hafta sonu hizmet verip vermedikleriyse en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Noterler Kaçta Açılıp Kapanıyor? Hafta Sonu Açık mı?

NOTERLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ

Sözcü'de yer alan habere göre, noterler hafta içi her gün mesaiye 09.00’da başlıyor. Öğle tatiline ise iş yoğunluğuna göre, 12.00-13.00 arası ya da 12.30-13.30 arasında çıkıyorlar. Öğleden sonra 13.00'da veya 13.30'da tekrar mesaiye başlayan noterler akşam saat 17.00'a kadar çalışmaya devam ediyor.

NOTERLER HAFTASONU VE RESMİ TATİLLERDE KAPALI

Noterler Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermiyor. Noterler ayrıca Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ile 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 29 Ekim, 1 Ocak ve Arefe günlerinde hizmete açık değildir.

NOTERLERDE YAPILAN İŞLEMLER

-- Yapılması kanunla başka bir makam, merci veya şahsa verilmemiş olan hernevi hukuki işlemleri düzenlemek

-- Kanunlarda resmi olarak yapılmaları emredilen ve mercileri belirtilmemiş olan bütün hukuki işlemleri bu kanun hükümlerine göre yapmak

-- Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yapmak

-- Bu kanuna uygun olarak dışarıda yazılıp getirilen kağıtların üzerindeki imza, mühür veya herhangi bir işareti veya tarihi onaylamak

-- Bu kanun hükümlerine göre yapılan işlemlerin dairede kalan asıl veya?örneklerinden veya getirilen kağıtlardan örnek çıkarıp vermek

-- Belgeleri bir dilden diğer dile veya bir yazıdan başka bir yazıya çevirmek

-- Protesto, ihbarname ve ihtarname göndermek

-- Kanunen tescili gereken işlemleri tescil etmek

-- Bu ve diğer kanunlarla verilmiş sair işleri yapmak.

NÖBETÇİ NOTERLİK

Yeni uygulanan sisteme göre noterler artık hafta sonları da çalışacak. Nöbetçi noter uygulamasıyla başlatılan uygulama devreye girdi. Vatandaş nöbetçi noterlerin nerede olduğunu merak ediyor. Peki nöbetçi noter sorgulaması nasıl yapılır?

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği araında yapılan anlaşmaya göre noterler hafta sonları da hizmet verecek. Bu anlaşma ile birlikte İstanbul'da iki Avrupa tarafında iki de Anadolu yakasında olmak üzere toplamda 4 noter, Ankara ve İzmir'de de birer noter hafta sonları açık olacak ve vatandaşın talebini karşılayacak. Açık olan noterlerin adresleri Türkiye Noterler Birliği'nin resmi web adresi üzerinden yayınlanacak.

NÖBETÇİ NOTERİ ÖĞRENMEK İÇİN: TIKLAYINIZ...

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER