Özel Bankalarda da Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Kamu bankalarının 1 hafta önce faizleri 0,99 çekmesi emlak sektörünü hareketlendirdi. Çok sayıda kişi bankalara giderek kredi başvurusunda bulundu. Şimdi en çok merak edilense bu oranlara özel bankların da inip inmeyeceği...

Özel Bankalarda da Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

KREDİLER 10 YIL VADELİ ÇEKİLDİ

Sabah'ta yer alan habere göre, Kamu bankalarının konut kredisinde faizi 0.99'a çekmesi bir süredir ev alma talebini erteleyen yatırımcıları harekete geçirdi. Üç kamu bankasına 7 günde 34 bin kişi 5.9 milyar liralık kredi başvurusu yaptı. 

Başvuruların yüzde 98'i 500 bin liraya kadar olan, 0.99 faizle verilen kredi için yapıldı. Konut kredisine başvuran vatandaşların yüzde 85'i vade olarak 10 yılı tercih etti. Sadece yüzde 15'i 15 yıllık vadeyle kredi almak istedi. Bu da vade uzasa da tüketicilerin konut kredisinde alışkanlıklarının değişmediğini ortaya koydu.

KONUTTA ÇİFTE FIRSAT

Faizlerin düşmesiyle gayrimenkul sektöründe oluşan iyimser beklenti sektörü de canlandırdı. Markalı konut geliştiricileri, gayrimenkul yatırımcılarına güven ve moral aşılamak için kampanya yarışına girdi. Birinci el markalı konut üreticileri ek faiz indirimlerine başladı. Bazı projelerde faiz 0.69'a kadar çekilirken, bazı şirketler ise yüzde 15'e yakın indirim uygulamaya başladı.

İKİNCİ EL KONUT PİYASASIDA HAREKETLENDİ

2'inci el konut sahipleri ise faiz indirimlerinin ardından satış fiyatlarını yüzde 15 artırdı. İstanbul'un birçok semtinde satılık konut fiyatlarında 10 binden başlayıp 50 binlere kadar çıkan ciddi artışlar gözleniyor. Emlakçılar, "Faizlerin düşmesiyle birlikte konut sahipleri satış fiyatlarını yükseltti. Yüksek konut kredisi faizleri nedeniyle satış yapmakta zorlanan birçok ev sahibi fiyatı düşük tutarak talep yaratmaya çalışıyordu. Faizler düşünce talebin artacağını öngörüp böyle bir düzenlemeye gittiler" ifadelerini kullandılar. İkinci el konutların fiyatının artmasıyla vatandaşlar birinci el markalı konutları tercih etmeye başladılar.

ÖZEL BANKALAR FAİZ İNDİRECEK Mİ?

Kamu bankalarının konut kredisini 0.99'a çekmesinin ardından gözler özel bankalara çevrildi. Özel bankalarda konut kredisi faizleri yüzde 1.39 ila 1.41 arasında değişiyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin eylül ayında da devam edeceğini belirten analistler, önümüzdeki dönemde özel bankaların da konut kredisi faizlerini aşağı çekmek zorunda kalacağını ifade etti.

KAMU BANKALARINDA KONUT KREDİSİ

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, tutarı 500 bine kadar konut kredilerini azami 180 ay vade için yüzde 0.99 faizle tüketicilere sunuyor. 500 bin ila 1 milyon lira arasındaki kredi faizleri 180 ay vadeye kadar yüzde 1.19. 1 milyon lira ve üzeri tutarlı konutlar için azami 180 ay vadede faiz oranı yüzde 1.39. Ziraat ve Vakıf Katılım'da ise 250 bin liraya kadar olan tutarlarda 180 ay vade için kâr oranı 0.99.

Kamu bankalarının faiz indirimiyle tüketicinin konut kredisinde ödeyeceği faiz yüzde 50 azalıyor. Buna göre, 180 ay vadede 500 bin lira kredi kullanacak olan bir müşteri, aylık yüzde 1.55 faizde toplam 1 milyon 488 bin lira öderken, aylık yüzde 0.99 faizle bu ödeme 1 milyon 73 bin liraya indi. Ödenecek faiz de 988 bin liradan 573 bin liraya düştü. 120 ay vadeli 500 bin liralık kredide ise faiz ödemesi 604 bin liradan 356 bine, toplam ödeme 1.1 milyon liradan 856.7 bin liraya geriledi.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER