Pandemiden Kaçış Arsaya Yaradı!

Pandemide kalabalıktan uzaklaşmak isteyenlerin arsa ve arazi yatırımları rekor kırdı. Taleple birlikte son bir yılda konut imarlı arsa fiyatları yüzde 37, arazi yüzde 24 artışla karını artırdı. Arsada en hızlı artış Antalya, Muğla, Aydın’da iken İstanbul’da ise yüzde 2’lik sınırlı artış yaşandı.

Pandemiden Kaçış Arsaya Yaradı!

Küresel salgınla birlikte vatandaşın gayrimenkul tercihi değişti. Konutta balkonlu, bahçeli müstakil evler, iş yeri tarafında daha küçük metrekareye sahip az katlı ofisler öne çıktı. 

Büyük şehirlerde, birikimini arsaya yatırarak oturacağı evi kendisi yaptırmak isteyen tüketicilerin salgın sürecinde artış göstermesi arsa ve arazi fiyatlarını uçurdu. 

Gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa'nın verilerine göre, Türkiye genelinde son bir yılda konut imarlı arsa fiyatları yüzde 37, arazi fiyatları yüzde 24 artış gösterdi.

Ortalama arsa metrekare fiyatı 701 lira, arazi metrekare fiyatı ise 51 lira oldu.

İzmir Öne Çıktı

Türkiye çapında üç büyük şehirdeki arsa ve arazi fiyat değer değişimleri farklılık gösterdi. Ankara, yıllık yüzde 35 değer artışıyla öne çıkarken, arazide yüzde 11 oldu. Ortalama metrekare fiyatı arsada 414 lira, arazilerde 42 liraya yükseldi. 

Arazi değerini artıran şehirlerden İzmir’de yıllık değişim arsada yüzde 29, arazide yüzde 24, ortalama metrekare fiyatı arsada 1.053 lira, arazide 82 lira olarak gerçekleşti.

İstanbul Hız Kesti

Nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul’da yıllık değer değişimi arsada yüzde 19 oldu. Ancak salgın vakalarının da yüksek olduğu mega kente arazi fiyatlarındaki değer artışı düşük kaldı. 

İstanbul’da son bir yılda arazi değer değişimi yüzde 2’lik artışla, Ankara, Bursa, Aydın, Çanakkale gibi illerin gerisinde kaldı.

Tarla, bağ, bahçe fiyatında son bir yılda değer artışı Ankara’da yüzde 11, İzmir’de yüzde 24, Bursa’da yüzde 16, Aydın ve Muğla’da yüzde 29, Antalya’da yüzde 35, Balıkesir’de yüzde 39, Çanakkale’de yüzde 33 olduğu belirlendi. 

Yine de İstanbul, ortalama metkerare fiyatı arsada 1.572 lira, arazilerde 150 lira ile en yüksek değerini korudu.

Yeni Şafak

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER