Pes Dedirten Fırsatçılık! Alevler Sönmeden Tarlaları Satışa Çıkardılar!

Türkiye devam eden orman yangınlarına kilitlenmiş durumda. Ancak böyle bir dönemde dahi fırsatçılar ortaya çıkabiliyor. Daha alevlerin sönmediği bölgelerdeki tarlaları satışa çıkartan emlakçılar pes dedirtti...

Pes Dedirten Fırsatçılık! Alevler Sönmeden Tarlaları Satışa Çıkardılar!

 ‘İmara açılacak’ vaadiyle yayınlanan bazı ilanlar sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine yayından kaldırıldı.

Duruma tepki gösteren Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan vatandaşları uyardı.

“Arazilerin imarları olmamasına rağmen imara açılacak diye reklam yapıyorlar” diyen Akdoğan “Daha acımız dinmemişken, yangının külü soğumamışken birçok emlak sitesinde yanan arazilerin satışa çıkarıldığını tespit ettik. Bu tutumu son derece yanlış buluyoruz” dedi.

Satışa çıkarılan bazı arazilerin ‘imara açılacak yatırımlık arazi’ gibi tanımlarla reklamının yapıldığına dikkat çeken Akdoğan, “Bu ifadeler tamamen yanlış. İmara açılma gibi bir durumu bulunmuyor. Yatırım yapmayı düşünenlerin bu tarz yanıltıcı ifadelere inanmamalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da önceki gün yaptığı basın açıklamasında yanan yerlerin imara açılmayacağına vurgu yaptı.

Yüzde 633 Zam

Yangın söndürme araçlarından yangına müdahale esnasında giyilecek kıyafetlere kadar birçok ürüne de yüzde 100’ü aşan zamlar yapıldı.

Örneğin yangın söndürme toplarına yangınlardan dolayı talepler artttı. Talep artışı fırsatçıları harekete geçirdi. 1 ay öncesine kadar tanesi 170 ile 200 lira arasında satılan yangın söndürme toplarının fiyatı online alışveriş sitelerinde 500 liraya kadar yükseldi.

Yüzde 130 varan artış yaşandı. Isıya dayanıklı eldivenlerde de benzer bir durum görüldü. Sabah gazetesinde yer alan habere göre ısıya dayanıklı eldivenlerin fiyatı yüzde 633 artışla 44 liradan 330 liraya, 20 metrelik yangın hortumunun fiyatı yüzde 15 artışla 426 liradan 490 liraya, yangın söndürme tüpünün fiyatı yüzde 21 artışla 200 liraya, aktif karbon filtreli maskenin fiyatı yüzde 11 artışla 211 liradan 241 liraya çıktı. Fırsatçılar yanık kremlerine dahi zam yaptı. 100 lira olan yanık kreminin fiyatı da yüzde 180 zamla 280 TL yükseldi.

Kaynak: Hürriyet

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER