Sahibinden.com Konut Piyasası Görünümü Yayınlandı

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ve sahibinden.com işbirliği ile hazırlanan “Konut Piyasası Görünümü” raporunun ikincisi yayınlandı. Rapora göre Ocak ayında konut piyasasındaki toparlanma hız kesti.

Sahibinden.com Konut Piyasası Görünümü Yayınlandı

BETAM ve sahibinden.com’un gayrimenkul alıcı ve satıcıları ile emlak profesyonellerine yol göstermek amacıyla hazırladığı “Konut Piyasası Görünümü” raporunun ikincisi yayınlandı.

Rapor; BETAM araştırma uzmanlarının sahibinden.com’un Emlak kategorisindeki veri havuzunu analiz ederek, elde ettiği istatistiki verileri ve uzmanların bulgulara ilişkin yorumlarını içeriyor. 

Türkiye genelinde satılık konut piyasası hareketlendi

Rapora göre Ocak ayında, satılık konut metrekare fiyatları ve satış adedi bazında önceki aya göre kısmi bir yükseliş görüldü.

Böylece, 2020 Ocak ayında 2.657 lira olan metrekare cinsinden satılık konutların ilan fiyatları 2021 Ocak ayında 3.585 liraya ulaştı.

Yıllık satış fiyatı, İstanbul’da yüzde 29,3, Ankara’da yüzde 36 ve İzmir’de yüzde 36,4 arttı.

Ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatları; İstanbul’da 4.792 lira, Ankara’da 2.480 lira, İzmir’de ise 4.313 lira oldu.

Öte yandan, satılık ilan sayısı yüzde 1,3; yayından kaldırılan ilan sayısı ise yüzde 5,6 oranında arttı.

Kapatılan ilan süresi ise bir önceki aya göre kısmi bir yükseliş gösterse de geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 10 gün kısaldı.

Kiralık konutlarda ilan sayısı azaldı

Aralık ayında yüzde 19,1 olan yıllık kira artış oranı, Ocak ayında yüzde19,5 seviyesine yükseldi. 2020 Ocak ayında 13,18 lira olan kiralık konut ilan metrekare fiyatı ise 2021 Ocak ayında 15,75 liraya ulaştı.

Ocak ayında üç büyük ildeki yıllık kiralık m2 fiyatlarında değişimler farklı seyirler izledi. İstanbul'da yıllık kira değişim oranı yüzde 25,2’lik artışla geçen aydaki seviyesini korudu, oran Ankara'da yüzde 15,4'e yükselirken, İzmir'de yüzde 16,7'ye indi ve İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla 22,3 lira, 11,5 lira ve 16,7 lira oldu. 

Ocak ayında kiralık ilan sayısı azalırken, kiralık ilanların yayında kaldıkları gün sayısı geçtiğimiz aya göre yaklaşık 3 gün uzadı.

“Bu çalışmayı sektörde uyguladığımız şeffaflık prensibi çerçevesinde çok önemsiyoruz”

sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan: “Geçen ay ilkini yayınladığımız Konut Piyasası Görünüm raporu emlak profesyonelleri kadar, alıcı ve satıcılar tarafından da ilgiyle karşılandı. BETAM’ın titiz çalışmasının bir sonucu olan raporda emlak piyasasındaki gelişmeleri, bölge ve iller bazında yakından izliyoruz.  

Bu sayede gayrimenkul alan ve satan kişilere veriyle işlem yapma fırsatı sunuyoruz. Konut alım-satım ya da kiralamak amacıyla platformumuzu ziyaret eden kullanıcılarımıza karar aşamalarında destek olmak amacıyla sunduğumuz Emlak360 hizmetinin yanı sıra aylık yayınladığımız Emlak Endeksi ile birlikte, yeni başlattığımız bu çalışmayı, 20 yıldır uyguladığımız şeffaflık prensibi çerçevesinde çok önemsiyoruz” dedi. 

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER