Sitede Gerçekleşen Hırsızlıktan Yönetim Sorumlu Tutulabilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Sitemizde eski su boruları değiştirildi, yenileri takıldı. Eski borular hurda olarak satılmak üzere sığınağa koyuldu. Bir süre bekletildi ama geçen süre içinde eksilmiş olacağı iddiası ortaya atıldı. Böyle bir durumda sorumlu kimdir? " sorusunu cevapladı.

Sitede Gerçekleşen Hırsızlıktan Yönetim Sorumlu Tutulabilir mi?

Bir sitenin yönetimi adı üzerinde yönetim kuruluna aittir. Yönetim kurulu sadece para toplayıp çalışan görevlilere para dağıtma ile görevli değildir, birtakım sorumlulukları da vardır.

Örneğin site içinde herhangi bir yerde oluşan hırsızlıklardan dolayı oluşan zarardan yönetim kurulu veya yönetici sorumludur. Bu konuda yerleşmiş çok sayıda Yargıtay kararı vardır.

Dolayısıyla siteye ait bir mal, hurda bile olsa site için bir zarar doğmuş ise yönetim kurulu bu zarardan sorumludur.

Ancak okuyucumun anlattığı olayda netlik yok. Yani hurda boruların eksilmiş olacağı ihtimalinden söz ediliyor.

Hiç kimse bir ihtimale göre sorumlu tutulamaz, zarar doğdu ise ispatlanması şarttır. Üstelik bir çalınma olayı var ise bunun iki hukuki cephesi olur.

Biri yukarıda sözünü ettiğim oluşan zararın tazmini, ikincisi hırsızlık suçu. Zira böyle bir olayda sadece zarar doğmuştur ‘bunu öde’ denilemez.

Bir de hırsızlık suçunu kimin işlediği araştırılır. Hırsızlık suçunu kim işlemiş ise bunun bir de cezai müeyyidesi olacaktır.

Tabii cezai müeyyide için yönetimi işaret ediyorum zannedilmesin. Tazmin konusunda zararın oluştuğu ortamı güvenli hale getirmediği için yönetim tazminat açısından sorumlu olabilir ama hırsızlık fiili için malı oradan alan bulunmalıdır.

Yönetim doğrudan doğruya hırsızlıkla suçlanamaz.

Yinelemek istiyorum, yönetim kurulunun da suçlanabilmesi için malın çalındığının belgelenmesi şarttır.

Ayrıca yönetim kurulu her türlü yeterli emniyet tertibatını almış olmasına karşın böyle bir zararın doğması halinde de tazminat ödemekten kurtulabilir.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER