Tamamlanmamış Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gayrimenkul satın alırken tamamlanmış bir konuta göre çeşitli avantajları olduğu için tamamlanmamış konutlar daha çok tercih ediliyor. Fakat bu dairelerin avantajlarının yanında çeşitli dezavantajları da mevcut. 

Tamamlanmamış Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kakıcı - Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Av. Elvan Kakıcı Şimşek, bu süreçte hukuki olarak dikkat edilmesi gerekenler, alıcının haklarını ve bu hakları nasıl koruması gerektiğiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Kakıcı Şimşek, tamamlanmamış daire satın almanın avantajlarını anlattı. Şimşek, "Konut projesini yürüten firma ile çeşitli faiz oranları ve kredi imkanları ile kolay ödeme planı oluşturabilme sebebiyle uygun maliyet oluşturabilme, konut projelerinin sosyal imkanlarının ve yaşam alanlarının sunduğu çeşitlilik ve daire içerisinde istediğiniz değişikliği yapma şansınızın olması avantaj olaraksayılabilir. Ancak bu avantajların yanında tamamlanmamış daire satın almanın çeşitli dezavantajları da var. Bu nedenle vatandaşlar çok dikkatli olmalı” diye konuştu.

Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, gayrimenkul alırken hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini şu maddelerle sıraladı: 

-- Öncelikle inşaat firmasının güvenilir olup olmadığı kontrol edilmelidir. 

-- Projeden satın alacak evin metrekare birim fiyatı tam olarak öğrenilmeli ve diğer projelerle karşılaştırıp projenin fiyat açısından avantajlı olup olmadığı gözden geçirilmelidir.

-- Noter Onaylı Satış Vaadi Sözleşmesi imzalanmalıdır. İşbu sözleşmede inşaatın bitiş tarihi, gecikme süresi ve geciktiği takdirde uygulanacak cezai şartlar net şekilde belirtilmelidir.

-- Satış Vaadi Sözleşmesinde belirlenen gayrimenkul satış bedeli reel emlak bedeli üzerinden gösterilmelidir.

-- Satış Vaadi Sözleşmesi tapu kaydına şerh edilmelidir. 

-- Tapuda üzerinde arsa tapusu olarak yazılı bulunan tapular üzerinde henüz kat irtifakı kurulmadığı için her zaman kat irtifakı kurulan tapular tercih edilmelidir. 

Konut satın alanların en çok dikkat etmesi gereken unsurların başında gayrimenkulün konumu ve binanın yaşı gibi özellikler geldiğini de belirten Kakıcı Şimşek, “Seçim yapılırken bütçe hesaplamasının çok iyi yapılması, gayrimenkulün satış fiyatının yanında tapu masrafları, emlak komisyonu bedeli, kredi faizi, vergi ve harçlar gibi masrafların da bütçelendirilmesi gerekmektedir.  

Ülkemizin deprem bölgesinde olduğu düşünülürse, binanın deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş olması çok önemlidir. Emlak Piyasasının çok iyi takip edilmesi ve emlak endeksinin düştüğü dönemlerde alım yapılması önemlidir. Tüm bunlar özellikle Gayrimenkule karar verene kadar ki faktörlerdir.

Ancak satın alınacak konut belirlendiğinde; gerek tapu kayıtlarının incelenmesi, gerek alım -satım aşamalarında bir uzmana danışılması ve eğer mümkünse bir avukat aracılığı ile işlem yapılması ileride doğması muhtemel risklerin önlenmesi açısından gereklidir.” dedi.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER