Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? Gayrimenkulün Değeri Nasıl Belirlenir?

Satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller (iş yeri, konut, arsa, arazi, tarla) tapu harcı (tapu masrafı), gayrimenkulün tapu dairesinde beyan edilen bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanır. Bu bedele ek olarak 385 lira döner sermaye ücreti de alınır.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? Gayrimenkulün Değeri Nasıl Belirlenir?

Evin Değeri Nasıl Belirlenir?

Tapu dairesinde tapu harcını satış bedeline göre beyan edebilirsiniz. Peki daha düşük tapu harcı ödeme yolları nedir?

Eğer satış sırasında gayrimenkulün bedelini daha düşük beyan ederseniz, tapu harcınız da düşük olur.

Geçtiğimiz yıllarda gayrimenkul satıcılarının sıklıkla tercih ettiği bu yöntem, satıcıların daha az tapu harcı ödemesinin yanı sıra; görünen karı azaltarak gelir vergisini de düşürdü.

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından takip edilen bu işlemler sonrasında alıcıya ve satıcıya geriye dönük cezalar olarak kesiliyor.

Tapu Harcını Kim Öder?

Gayrimenkul satış işlemlerinde hem alıcı hem de satıcının devlete ödediği harçlara tapu harcı denir.

Tapu masrafı ya da diğer adıyla tapu harcı satışı yapılan gayrimenkulün tapu dairesinde gösterilen bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanır.

Gayrimenkul devir işlemleri sırasında harç bedeli emlak vergisinden mutlaka fazla olmalıdır.

Tapu harç bedeli hesaplanırken, gayrimenkul harcı tapu dairesine beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanarak bulunur.

Devir işlemi yapılan gayrimenkulün beyan edilen satış değerinin binde 20'si (Yüzde 2) oranında hesaplanarak, hem alıcıdan hem de satıcıdan olmak üzere ayrı ayrı binde 20, yani toplamda binde 40 oranında masraf alınır.

Örneğin; 200 bin lira olarak beyan edilen bir konutun satışı sırasında 4 bin lira satıcıdan, 4 bin lirada alıcıdan tapu masrafı alınır.

Arsa Tapu Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Arsa devir ve iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde olduğu gibi alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı arsa satış değerinin binde 20 (Yüzde 2) oranında olacak şekilde tahsil edilmektedir.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Devir yapılan gayrimenkulün bağlı olduğu vergi dairesine ya da başvuru işleminin yapıldığı tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalarda da ödeme yapılabilir.

e- Tahsilat hizmeti veren bazı tapu dairesi ya da vergi müdürlüklerinden birinde internet üzerinden de tapu harç ödemesi gerçekleştirilebilir.

Tapu harcı borçlarınızı öğrenmek isterseniz Tapu Müdürlüklerine ya da vergi dairelerine gitmenize gerek kalmadan, e-Devlet üzerinden tabu harcı borçlarını sorgulayabilirsiniz.

Gayrimenkul Değerini Düşük Göstermenin Cezası

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ile göre emlak vergisi değeri belirlenmekte olup satışlarda en düşük bu bedelin beyan edilmesi zorunludur.

Eğer vatandaşlar bu zorunluluğa uymadan konut veya iş yerinin değerini daha düşük gösteriyor ve daha az vergi veriyor ise, gayrimenkul satış işlemlerinde düşük bedel gösterilmesi yasal bir suç olup tespit edilmesi durumunda vergi cezası kesilmektedir.

Dönem dönem vergi daireleri bu konuda geçmişe dönük araştırmalar yapmakta ve usulsüzlük tespit edilen satışların sorumlularına vergi cezası kesmektedirler.

Mynet

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER