Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? Tapu Masraflarında 2021 Tarifesi

Konut almak istiyorsunuz ya da var olan konutunuzu satmak istiyorsunuz. Bu noktada, planda olmayan bir giderle karşılaşmamak adına hem alıcı hem de satıcı için önemli bir kavram olan tapu harcı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? Tapu Masraflarında 2021 Tarifesi

Tapu Harcı Nedir?

Tapu masrafı olarak da bilinen tapu harcı, beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü oranında olacak şekilde ödenmesi gereken bedeldir. Tapu harcı, gayrimenkulün alım-satımı sırasında bir kez ödenir.

Bu bedele ek olarak döner sermaye ve hizmet bedeli de ödenir. 2021 yılında tapu harcı döner sermaye bedeli ise 385 lira olarak belirlendi.

Bu noktada daha az tapu masrafı ödemek için ev satış bedelinin olduğundan daha düşük gösterilmesi gibi durumların, cezai işleme neden olabileceğini not düşmeden geçmeyelim.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından, çekilen konut kredisi tutarı ve Tapu Kadastro Müdürlüğüne belirtilen bedelin karşılaştırılması durumunda yanlış beyan yapıldığı öğrenilebilir. Para cezası ile karşılaşmamak için de doğru beyan vermeniz önemlidir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı bedeli, taraflarca başka bir karar alınmadıkça alıcı ve satıcı tarafından eşit miktarda ödenir.

Yani beyan edilen satış bedelinin yüzde 2’si alıcı, yüzde 2’si satıcı tarafından ödenir. Fakat alıcı ve satıcı, kendi aralarında anlaştıkları takdirde satış değerinin yüzde 4’ü bir taraf tarafından da ödenebilir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Bir örnekle tapu harcının nasıl hesaplandığını anlatalım:

800 bin liraya bir ev alacağınızı varsayalım.

800.000 lira x Yüzde 4 = 32.000 lira 

Bu durumda ödenmesi gereken toplam tapu harcı 32.000 liradır.

Eğer bu bedel, alıcı ve satıcıdan eşit miktarda tahsil edilecekse ayrı ayrı gayrimenkul alıcısı 16 bin lira, gayrimenkul satıcısı 16 bin lira ödemelidir.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Tapu Kadastro Müdürlüğünden SMS ile size bildirilecek olan anlaşmalı bankalara giderek ödemeyi gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun yanı sıra online olarak da ödeme yapabilirsiniz.

Online tapu harcı ödemesi yapabilmek için size SMS ile iletilen 12 veya 13 haneli seri numarasına ihtiyacınız var.

Eğer bu seri numarası size iletildiyse Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine ya da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tahsilat sayfasına girerek ödemenizi banka veya kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz.

Mapfre

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER