Tapu Harcına Büyük İndirim!

Konut satışlarındaki gerilemenin ardından, hükümet satışları artırmak için düğmeye bastı. Tapu da teşvik edici düzenleme planlandı.

Tapu Harcına Büyük İndirim!

Konut satışlarında yaşanan düşüşün ardından, satışlara ivme kazandırmak için yeni tedbir ve teşvik önlemleri gündeme alındı.

Üzerinde çalışılan özel taslağa göre, 492 Sayılı Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında, kişinin kendisi için satın aldığı evlerde ebeveyn başına 300 bin lira, çocuk başına ise 150 bin liralık bölümün tapu harcından muaf tutulması öngörülüyor.

İlgili kanun teklifi ise şu şekilde:

MADDE 1: 2.7.1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununun 59'uncu maddesine aşağıdaki bent eklenmiştir. 

“s) Üzerine kayıtlı tam veya hisseli konut bulunmayan kisilerin ivaz karsılığında konu devir alma ve iktisabında konutun beyan edilen devir ve iktisap bedelinin; kendisi için 300.000 lirası, varsa eşi için ayrıca 300.000 lirası ve varsa en fazla iki çocuk için geçerli olmak üzere her bir çocuk için ayrıca 150.000 lirası (Bu istisna konutun en az 5 yıl boyunca yerleşim adresi olarak kullanılması koşuluna bağlıdır.

Konutun 5 yıldan önce satılması veya kiraya verilmesi durumunda zamanında alınmayan harç tutarı gecikme faizi ile birlikte tahsil edilir. Bentte yer alan tutarlar her yıl başında yeniden değerleme oranında artırılır.)" 

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER