Tapu Tahsis Belgesi Nedir?

İmar Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler ve 6785 sayılı İmar Kanununa göre belirlemiştir. Yapıların tahsisi belirli şartlara tabi olup, tahsis belgesi tapu senedi yerine geçmez ve mülkiyet hakkı olarak değerlendirilmez.

Tapu Tahsis Belgesi Nedir?

TAPU TAHSİS BELGESİ NEDİR?

Milliyetemlak'ta yer alan habere göre,tapu tahsis belgesi, tapu senedi olmayan, imar ve gecekondu mevzuatı kapsamında, belediye, il özel idareleri, hazine ve vakıflara ait taşınmazların üzerinde yer alan meskenler için verilen ve kişilere şahsi haklar tanıyan bir belgedir.

TAPU TAHSİS BELGESİNİN TAPUYA ÇEVRİLMESİ İÇİN DAVA

6306 Sayılı Kanun ile tapu tahsis belgesi sahipleri bazı şartları taşımaları durumunda tahsis belgelerini tapuya çevirebilir. Gerekli şartları taşımasına rağmen tapuya dönüşümü sağlayamayan belge sahipleri, belediye aleyhine dava açabilir.

TAPU TAHSİS BELGESİ NASIL ALINIR? 

İmar ve gecekondu mevzuatı dahilinde tapu tahsis belgeleri belediyeler ve il özel idareleri tarafından verilir.

Yapıların tahsisi belirli şartlara tabiidir. Tahsis belgesi tapu senedi yerine geçmez ve mülkiyet hakkı olarak değerlendirilmez. Ön tapu belgesi olarak da tanımlanabilecek tahsis belgesi ile kamu arazilerinin ıslah planları uygulanıncaya kadar kaçak yapı sahiplerine güvence verilir.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER