Tapuda Araziler Kaç Dönüme Kadar Bölünebilir?

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile medeni kanunda düzenleme yapılarak tarla olarak geçen araziler artık bölünemeyecek. Tarım arazileri 20 dönümden küçük olamayacak.

Tapuda Araziler Kaç Dönüme Kadar Bölünebilir?

Önceleri miras yolu ile kalan tarla vasfında bulunan araziler mirasçılar arasında bölünebiliyordu. Her mirasçı kendi arazisinde istediği gibi tasarruf edebiliyordu.

Fakat gelen düzenlemeler ile hükümet bu arazilerin bölünmesini yasaklama yoluna gidiyor.

Tarım bakanlığının toprak koruma ve arazi kullanımı kanununda ve medeni kanunda düzenleme yapılarak tarla olarak geçen araziler artık bölünemeyecek.

Kaç Dönüme Kadar Araziler Bölünebilir?

Ancak asgari büyüklükteki araziler bu yasa ile bölünemez niteliğine ulaşmış olacak.

Asgari tarım arazilerinin büyüklüğü ise mutlak tarım arazileri, sıra dışı tarım arazileri ve özel ürünlerin yetiştiği tarım arazilerinde 20 dönümden küçük olamayacak. 

Dikili olan tarım arazilerinde 5 dönüm, örtü altı denilen tarım arazilerinde ise 3 dönüm sınır olarak belirlendi. Bu büyüklüklerin altında tarlaarazisi olmayacak.

Hissedar Sayısında da Artış Olmayacak

Bununla birlikte paydaş sayısı da arttırılamayacak. Eğer miras yoluyla bu tarla arazisi elde edilmiş ise devir işlemleri yapılarak bu sorun çözülecek.

Mirasçılar aralarında anlaştıklarında devir işlemlerinde kolaylık da sağlanacak.

Mirasçıların anlaşamaması halinde ise sulh mahkemelerine dava açılabilecek ve belirli şartlara göre tarla arazisinin devri kararlaştırılacak.

Bu durumun yararı ise tarım arazilerinin kullanılabilir hale gelmesi olacak. Eskiden mirastan dolayı bölünen araziler tarım için elverişsiz duruma geliyordu.

Arazinin bölünmesi ile kimi arazinin cinsini değiştirerek bina inşa ediyor, kimisi ise tarım yapmaya çalışıyordu.

Bu durum ise tarım konusunda büyük sıkıntıların oluşmasına ve tarımın kötüye gitmesine neden oluyordu. Bu yasa ile bu durumun ortadan kalkması hedefleniyor.

İmar Haber

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 15:48
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER