Taşınma Masrafları Kiracının Belini Büktü

Gayrimenkul kiralama piyasasında, hareketli bir dönem yaşanıyor. Kiralar önceki yıllara göre yüzde 50 oranında arttı, İstanbul’un bazı ilçelerinde bu oran yüzde 100’lere kadar çıktı.

Taşınma Masrafları Kiracının Belini Büktü

Yaşanan krizi fırsat bilen ev sahipleri ise eski kiracılarını çıkarıp, evlerini yüksek ücretlerden kiralamak istiyor. Bu nedenle eski kiracıları ev bulma telaşı sardı.

Ancak kiracıların yeni bir ev bulmaları da yeterli değil. Kiracılarım, depozito, emlakçı komisyonu, nakliye, abonelik ücretleri gibi kalemler nedeniyle ortalama 15 bin TL’den 25 bin TL’ye kadar çıkan bir ücreti gözden çıkarmaları gerekiyor.

3 Kira Bedeli

Yeni ev kiralamak isteyenlerin masrafları hakkında bilgi veren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, “Öncelikle ev kiralarının peşin ödendiği unutulmamalı.

Ayrıca taşınmaz malikleri tarafından talep edilen depozito bedelleri de genellikle peşin ödenen tutarlardan.

Örneğin 2.500 liralık bir daire kiralamasında, 2.500 lira peşin kira, 2.500 lira depozito ve 2.500 lira + KDV tutarında da emlak işletmesinin hizmet bedelini değerlendirdiğimizde toplam tutar 7.950 lirayı buluyor. Yani boş bir eve yerleşmek için 3 kira bedeli vermek zorundasınız” dedi.

Ancak evin eğer taşındığınız taşınmazın boya badana ihtiyacı varsa bunun için de ortalama 1.500 lira bir masraf var. Temizlik için de 250 lira bir temizlik maliyeti eklendiğinde toplam bedel 9.700 liraya ulaşıyor. 

Abonelik Ücretleri de Var

Hakan Akdoğan’ın verdiği bilgilere göre abonelik bedellerinde ise eğer daha önce depozito ödemeniz yoksa doğalgaz için yaklaşık 750 lira, su için 650 lira, elektrik için 350 lira, TV yayını için 100 lira ve internet için 150 lira olmak üzere yaklaşık 2.000 lira verilmesi gerekiyor.

Bunların yanı sıra nakliye masrafları olduğuna da dikkat çeken Akdoğan, ”Oda sayısı, eşya durumu ve taşınmanın şehir içi, şehir dışı konumuna göre nakliye fiyatları değişiyor.

Örneğin 2+1 şehir içi bir dairenin nakliye masrafı ortalama 1.900 lira ile 2.500 lira arasında. Eğer şehir dışıysa bunun 2 - 3 katı” diye konuştu.

25 Bin TL’ye Çıkıyor

Toplam masraflar olarak bakıldığında ise yaklaşık 2+1 evi taşınma maliyetinin 14.000 liradan 25.000 liraya kadar çıkabildiğini aktaran Akdoğan, “Geçen yıla göre taşınma masraflarından yüzde 50'ye yakın bir artış var. Bunun yanında kira bedellerinde de benzer bir artış olduğu değerlendirildiğinde bu dönem yeni kiracıların cebinden çıkan paranın miktarı yükseldi” ifadelerini kullandı.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER