Tatil Sonrası Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum! Yapılandırma Olacak mı?

Kamu bankalarının faiz indirimi sonrasında kampanyalı en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99’a geriledi. Bayram sonrası en düşük konut kredisi faiz oranı seviyesinde değişiklik olmasa da ilerleyen günlerde özel bankaların da ataklarıyla bu seviyenin daha da düşebileceği tahmin ediliyor.

Tatil Sonrası Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum! Yapılandırma Olacak mı?

EN UYGUN KONUT KREDİSİ 3 KAMU BANKASINDA

Kredipazari'nda yer alan habere göre, Ziraat Bankası öncülüğünde başlayan kampanyaya HalkBank, VakıfBank ve Vakıf Katılım ile Ziraat Katılım bankaları da dahil oldu. Bankalar kampanya kapsamında 500 bin liraya kadar krediler için en yüzde 0.99, 500 bin lira üzerinde krediler için yüzde 1.19 ve 1 milyon üzeri tutarda konut kredileri için yüzde 1.39 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

KAMPANYASIZ KREDİDE FAİZLER YÜKSEK

Tüketicinin kampanyalı konut kredisi kullanım şartlarını taşımaması durumunda bankalar standart konut kredisi ürünlerini kullanıyor. Ziraat Bankası ve HalkBank kampanyasız konut kredisi ürünü için yüzde 1.39, VakıfBank ise yüzde 1.49 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

KREDİ HESAPLAMA

Kamu bankalarının yüzde 0.99 faizli konut kredisi kampanyası üzerinden 300 bin lira tutarda 15 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde aylık ödemeler 3.580 lira, toplam geri ödeme ise 644 bin lira oluyor.

KONUT KREDİSİNDE EN UYGUN 5 BANKA

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası tutarı 500 bin liraya kadar konut kredilerine yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdi.
 
Banka tutarı 500 bin lira ila 1 milyon lira arasında bulunan konut kredileri için aylık faiz oranını da 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdü.

Ayrıca 1 milyon TL ve üzeri tutarlı konutlar için kredi kullanılması halinde, azami 180 ay vade için faiz oranı yüzde 1,39 olarak belirlendi.

HALKBANK

Halkbank, tutarı 500 bin liraya kadar konut kredilerine yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdi.

Banka tutarı 500 bin ila 1 milyon lira arasında bulunan konut kredileri için aylık faiz oranını da 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdü.

Halkbank'tan 1 milyon lira ve üzeri tutarlı konutlar için kredi kullanılması halinde de azami 180 ay vade için faiz oranı yüzde 1,39 olarak uygulanacak.

VAKIFBANK

Vakıfbank konut kredi faizini 180 ay için 500 bin liraya kadar limitle yüzde 0.99 seviyesine indirdi. 

Banka tüketici kredisi faiz oranını ise yüzde 1.49'a indirdi.

Konut proje kredisi faiz oranını ise yüzde 0.79 olarak belirledi.

ZİRAAT KATILIM

Ziraat Katılım tutarı 250 bin liraya kadar konut finansman oranını, azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdi.

Banka, tutarı 250 bin lira ila 500 bin lira arasında bulunan konut finansman oranını 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdü.

500 bin lira ila 1 milyon lira arasında bulunan konut finansman oranını 180 ay vadeye kadar yüzde 1,29,

1 milyon lira ve üzeri tutarlı konutlar için finansman oranını, azami 180 ay vade için yüzde 1,39 olarak belirlendi. 

VAKIF KATILIM

Vakıf Katılım, konut finansmanında 250 bin lira için 180 aya kadar olan vadelerde kar oranını aylık yüzde 0,99 seviyesine çekti. 

Vakıf Katılım’dan yapılan açıklamaya göre, oran, 250 bin ila 500 bin lira arası tutarlar için yüzde 1,19 olarak,

500 bin ila 1 milyon lira arası tutarlar için yüzde 1,29 olarak,

1 milyon lira ve üzeri tutarlar için yüzde 1,39 olarak belirlendi. 

KONUT KREDİSİNDE VADE İLK KEZ 15 YILA ÇIKTI

Bankalar rekabet ve riskler karşısında farklı politikalar uyguluyor. Bankalardan bazıları vade süresi kısaldıkça daha yüksek faiz oranı kullandırırken bazı bankalar da vade uzadıkça daha yüksek faiz oranları sunuyor. Bu nedenle bankaların 15 yıl vade için uyguladığı faiz oranları listesi 10 yıl ve 5 yıl vadeli listeye göre epey farklılık gösteriyor.

UZUN VADEDE ÖDENECEK FAİZ KATLANIYOR

Tüketicinin büyük çoğunluğu ihtiyaçlarını daha kısa vadelerle tercih ederek daha az faiz ödemek istiyor. Konut kredilerinde vade sayısı arttıkça aylık ödeme miktarı düşüş gösterse de artan her vade için faize bağlı olarak kredinin toplam geri ödeme miktarı da artıyor. Durum böyle olunca konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşın, en uygun konut kredisi hesaplama yöntemlerini kullanarak kendi bütçesi ve aylık gerçekleştirebileceği ödeme miktarı ışığında karar vermesi gerekiyor.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSUNDA BANKALARCA İSTENECEK EVRAKLAR

-- Nüfus cüzdanı

-- Adresi gösterir ikametgâh veya son üç aya ait fatura

-- Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu

-- Gelir durumunu gösteren belge;

-- Eğer ücretli olarak çalışıyorsanız; 1 aydan eski olmayan, maaşta haciz/kesinti olup olmadığına dair bilgileri ve işyeri sicil numarasını içeren gelir yazısı, 2 aydan eski olmayan bordro belgesi.

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ 

-- Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız; Güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi veya güncel işletme hesap özeti

EMEKLİLER

-- Emekliyseniz; SGK’dan alınan emekli aylığı bildirim yazısı veya Emekli Sandığı’ndan emekli olunması durumunda emekli tanıtım kartı. Emekli kişi aynı zamanda çalışıyor ise, yukarıdaki belgelere ek olarak işyerinden alacağı bordro ya da gelir yazısı ile işveren tarafından SGK destek priminin ödendiğini gösterir belge.

Gelir durumunuzu ve evraklarınızı inceleyen banka, eğer tüm koşulları sağlıyor iseniz kredi işlemlerinizi başlatır.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA OLACAK MI?

Henüz bir konut kredisi yapılandırma söz konusu değil. Faiz oranları düşürülmeden önce konut kredisi çeken vatandaşların taksit ödemeleri aynı faiz oranı üzerinden devam ediyor. Yüksek faizlerle konut kredisi çeken vatandaşlar ise bankalardan gelecek müjdeyi bekliyor.

BANKAYA GİDENLER "HAYIR" CEVABI ALIYOR

Konut kredisi faiz indirimi bu nedenle ilk haber geldiğinde bu kişileri oldukça sevindirdi ancak daha sonra bankalar tarafından yapılan açıklama umutları bir bir boşa çıkardı. Bankaya yapılandırma için giden pek çok kişi daha önce kredi verirken "yapılandırma yaparız" diyen memurların "genel müdürlük yapılandırma ekranını kapattı yapamıyoruz" açıklaması ile büyük hayal kırıklığı yaşadı. 

Konut kredisi çeken kişiler yüzde 0.99 faiz oranı ile büyük mağduriyet yaşadı. Özellikle de yapılandırmaya güvenerek 120 ay vadeli konut kredisi çeken kişiler yüksek tutarlı krediler nedeni ile mağdur oldu. Çoğu kişi ise yapılandırma imkanı tanınmadığı için yüksek aylık taksit tutarları nedeni ile ödeme zorluğu yaşamaya başladı. 

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER