Temmuz Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2021'e ait enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Temmuz ayında kira sözleşmesini yenileyecek kiracı ve ev sahipleri için kira artışında en yüksek oran da belli oldu. İşte Temmuz 2021 kira zam oranı...

Temmuz Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu!

Mayıs Ayı Enflasyon Oranları Açıklandı

TÜİK verilerine göre, TÜFE 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,55 artış gerçekleşti.

TÜFE'nin 12 Aylık Ortalaması Yüzde 14,55 Oldu

Haziran ayı itibariyle 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 14,55 arttı.

Temmuz ayında kira sözleşmesi yapacak veya yenileyecek kiracılar için zam oranı en yüksek yüzde 14,55 olacak.

Kira Artışında Üst Sınır TÜFE

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyon oranları yapılabilecek en üst kira zam oranını belirlemede kullanılır.

Asıl kira artış oranı ise ev sahibi ve kiracının anlaşmasına göre (TÜFE 12 aylık ortalamayı geçmemek şartı ile) belirlenir. 

Borçlar Kanunu kapsamında kira sözleşmesi yenilemesinde yapılabilecek en yüksek yasal zam oranıdır.

Artış yapılacak tarih olarak kira sözleşmesinin bittiği veya anlaşmalı olarak kira artışının yapılacağı tarih seçilmelidir. 

KİRA ARTIŞI:

Kira 1.000 lira olsun. Buna göre;

Zam oranı: yüzde 14,55

Zam bedeli: 145 lira

Zamlı kira bedeli: 1.145 lira

Kiracıdan Hangi Giderler için Ücret İstenebilir?

Sitelerde kiracılardan sadece ‘olağan yönetim giderleri’ istenebilir. Örneğin asansörün periyodik bakımı, kontrolü, ortak alanların aydınlatılması, temizliği, çalışanların ücreti gibi.

‘Yatırım ve demirbaş’ niteliğindeki giderleri (Asansörün yenilenmesi, çatı onarımı, yeni peyzaj yaptırılıp bahçeye ağaç ve kalıcı bitkilerin dikilmesi, havuz yapımı, havuzun yapısal arızasının çözümü, jeneratör alınması, güneş enerjisi sistemi kurulması) kiracıların asla ödememesi gerekir.

Yine; peyzaj, bitki, tohum, toprak ve ilaçlama, bahçeye ağaç, kalıcı dikimi, peyzaj yapımı, demirbaş bahçe mobilyaları ibi giderleri de ödemekle yükümlü değil.

Bu örneklerini verdiğimiz giderler malik tarafından karşılanmalıdır.

Eğer kriacının ödediği aidatın içerisinde bu tür giderler varsa ev sahibi ile konuşarak, bu giderleri kiradan düşebilir ya da ev sahibinin ödemesini isteyebilir.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER