Üniversite Öğrencileri için Barınma Rehberi! Kiralar Hangi İlde Ne Kadar?

2 yıllık uzaktan eğitimin ardından üniversite öğrencileri önümüzdeki günlerde ev ya da yurt arayışına başlayacak. Ancak kira fiyatları çok iç açıcı değil. Birçok ilde hem kira hem de özel yurt fiyatları arttı.

Üniversite Öğrencileri için Barınma Rehberi! Kiralar Hangi İlde Ne Kadar?

100 metrekare bir ev için ülke genelinde kiralar 800 lira ile 3 bin 900 lira arasında değişiyor. Özel yurtların yıllık fiyatı ise 6 bin liradan başlıyor, 68 bin liraya kadar çıkıyor.

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitimle geçen bir yılın ardından, üniversitelerin 13 Eylül’de açılacağı açıkladı. Hem pandemi nedeniyle evlerini boşaltanlar hem de bu yıl sınava girenler önümüzdeki günlerde ev arayışına başlayacak.

Ancak kiralık ev piyasasında tablo vahim. Yeni inşaatların azalması ve pandemide kimi illerin yoğun talep görmesi nedeniyle kiralık konutta arz azaldı, fiyatlar uçtu. Görünen o ki, sınav stresini geride bırakanlar için şimdi ev bulma sınavı başlayacak.

Ciddi Artış

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından Hürriyet okurları için yapılan araştırmaya göre pandemi süreciyle üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmiş olması nedeniyle, kiralamalara olan talep düşmüştü.

Kiralar 2020 yılında, 2019 yılındaki neredeyse benzer şekilde devam ederken bu yıl ise ciddi artışlar gözlemlendi. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, pandeminin ve deprem tecrübelerimizin artması ile birlikte kişilerin konut tercihlerinin değiştiğini, bununla birlikte özellikle bazı konum ve özellikteki konutların kira değerlerinin arttığını söyledi.

Üniversite bölgeleri için yapılan araştırmada da Antalya, Muğla, Mersin gibi bölgelerde artışın yüksek olduğunu belirten Maya, “Pandemi ile birlikte bu bölgelerde belki de ilk defa bu kadar uzun süre yaşanma sürelerine ulaşılması kira artışında etkili oldu. Eylülde üniversitelerin yüz yüze eğitime geri dönmesi ile birlikte rakamlar bir miktar daha artabilir” dedi.

En Pahalı İl istanbul

Yapılan araştırmaya göre en yüksek kirayı İstanbul’da eğitim gören öğrenciler ödeyecek. 100 metrekare bir ev için Beşiktaş’ta 3 bin 900 lira, Kadıköy’de 3 bin 700 lira talep ediliyor, Avcılar’da rakam 2 bin liraya kadar geriliyor.

İzmir’de aynı büyüklükteki bir evin kirası bin 200 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişirken, Ankara’da bin 600 liradan başlıyor, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

Ülke genelinde aynı büyüklükteki bir ev için en düşük kirayı ise Çorum, Sivas ve Trabzon’da eğitim görenler ödeyecek. Bu illerde 800-850 liraya kiralık ev bulmak mümkün.

Eskişehir'de Cep Yakıyor

İl geneline bakıldığında ise en fazla kira artışı öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir’de oldu. Şehirde son 1 yılda kiralar ortalama yüzde 37.95 arttı.

Eskşişehir’i yüzde 29.09 ile Ankara, yüzde 27.61 ile Antalya, yüzde 27.21 ile Muğla, yüzde 22.22 ile Kahramanmaraş, yüzde 22.07 ile Mersin, yüzde 21.74 ile Hatay, yüzde 21.18 ile Adana, yüzde 20.89 ile İstanbul, yüzde 16.62 ile Aydın, yüzde 14.72 ile İzmir takip etti.

İşte İl İl Kira Fiyatları

Kaynak: TSKB Gayrimenkul Değerleme Değerler belirlenirken, yaklaşık 100 metrekare alanlı, standart tarzda daireler dikkate alınmıştır. Belirtilen değerler, yaklaşık değerlerdir.

Yurtlar da Cep Yakıyor

Özel yurtları tercih eden öğrencilerin yapacağı harcama geçen yıla göre arttı. Yurtlarfiyatlar.com kurucusu Tuğrul Arslan geçen yılla karşılaştırdığımızda yurt fiyatlarında ortalama yüzde 20 oranında artış olduğunu söyledi.

Arslan, “Tek kişilik odaların ücretlerinde yüzde 25-30’ları bulan bir artış söz konusu. 2 ve 3 kişilik odalarda ortalama yüzde 20’lik bir artış görülmekle birlikte 4 ve 6 kişilik odalardaki artış yüzde 10-15 civarında” dedi.

68 Bin TL'ye Çıkıyor

En uygun fiyatlı yurtların Trabzon ve Konya’da yer aldığını belirten Arslan, en yüksek fiyatlı öğrenci yurtlarının İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunduğunu belirtti ve şu bilgileri verdi:

“İstanbul genelinde yurt fiyatları 9 bin lira ile 68 bin lira arasında değişiyor. İstanbul’un en pahalı yurtları Beşiktaş, Zeytinburnu ve Kadıköy ilçelerinde. Bu ilçelerde öğrenci yurdu fiyatları ev kiralarına yaklaşıyor. Avcılar, Maltepe ve Beykoz’da ise görece daha uygun fiyatlı yurtlar bulmak mümkün.

Öğrenci yoğunluğunun en fazla olduğu Üsküdar, Beşiktaş, Kadıköy, Fatih gibi ilçelerde ise ortalama yurt fiyatları yıllık 18 ile 32 bin lira civarında. Ankara genelinde özel yurt fiyatları 8 bin ile 48 bin lira arasında değişiyor. Çankaya, üniversite kampüslerinin en yoğun olduğu ilçe olduğu için diğer ilçelere göre daha pahalı, en yüksek fiyatlar da bu bölgede.

Yıllık fiyatlar Altındağ’da 9-30 bin lira, Gölbaşı’nda 8-26 bin lira, Yenimahalle’de 13 - 35 bin lira, Etimesgut’ta 20 - 28 bin lira, Keçiören’de 13 bin 500 - 18 bin lira arasında değişiyor. İzmir’de ise işletmelerce Balçova’da 20-30 bin lira, Bornova’da 17 bin 500-44 bin lira, Buca’da 17 bin 500 - 24 bin lira, Çiğli’de 8 - 16 bin lira, Karşıyaka’da 19 - 28 bin lira, Urla’da 15 - 20 bin lira talep ediliyor.”

Pandemi Etkisi

2020-21 eğitim öğretim döneminde öğrenci yurtlarının yüzde 5-10 doluluk oranları ile hizmet verdiğini belirten Arslan, “Bu süreçte kapanan ya da faaliyet alanını değiştirip otel, apart gibi işyerlerine dönüşen yurtlar oldu. Kapanan yurtlar yerine yeni açılan yurtlar önceki yıllarda oluşan arzı dengeleyecektir ancak 2020 yılında üniversiteyi kazanan öğrenciler ilk kez bu yıl yurtta kalacakları için normalin 2 katına yakın bir talep oluşmasını bekliyoruz” dedi.

Pandemi ile tek kişilik odalara talebin arttığını belirten Arslan, “Pandemi dolayısıyla kapasitelerini azaltan öğrenci yurtları bu yıl daha az sayıda öğrenciye hizmet vereceklerinden masraflarını karşılamak için yurt fiyatlarını da artırdılar” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER