Yasal Kira Artışı Nasıl Hesaplanır?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), 2021 Kasım ayına dair enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından aralık ayı kira artış oranı da belli oldu.

Yasal Kira Artışı Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon (TÜFE) rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı aralık ayı için yüzde 17,71 olarak gerçekleşti.

TÜFE'nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı aralık ayı için yüzde 17,71 oldu.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, TÜFE Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,51, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 19,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,31 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 17,71 artış gerçekleşti.

Buna göre 2 bin lira kira ödeyen bir vatandaşın kira artışı 354 lira oldu.

Enflasyona göre kira artışı yapılacak olan vatandaşlar ne kadar kira ödeyeceğini merak ediyor.

Kira zam oranını hesaplamak isteyenler için enflasyon oranına göre Aralık 2021 kira zam oranı hesaplaması şu şekilde:

Konut Kirası: 2.000 lira

TÜFE Aralık 2021 Kira Artış Oranı: Yüzde 17,71

Aralık Ayı Kira Zammı Tutarı: 354 lira

Aralık Ayı Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 2.354 lira

Açıklanan rakamlara göre kirası 2 bin lira olan bir kiracının aralık ayında ödeyeceği kira zammı 354 lira olarak hesaplanmakta olup, zamlı kira tutarı ise 2.354 lira olarak gerçekleşmektedir.

Açıklanan rakamlara göre kirası 1.000 lira olan bir kiracının yüzde 17,71 Kira Artış Oranı ile birlikte Aralık ayında ödeyeceği kira zammı, 177 lira olarak hesaplanmakta olup zamlı kira tutarı ise 1.177 lira olarak gerçekleşmektedir.

Ev Sahipleri Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir?

Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Ev sahipleri bu oranın üzerinde artış yapamıyor.

Ev sahipleri yasal oranı aşarak zam yaparsa kiracının bu duruma hukuksal yoldan itiraz etme hakkı bulunuyor.

YEP ile yapılan düzenleme ile resmi kira zam oranı 12 aylık TÜFE ortalaması olarak belirlendi.

Her ay TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek resmî kira zam oranı tavanıdır. Yani ev sahibi kiraya en fazla bu oranda zam yapabilir.

Bu oranın aşılması yani üzerinde bir zam yapılması kanunen yasak olup tarafların karşılıklı olarak anlaşması ya da imzalanan kira sözleşmesi üzerinde bir madde yer alıyorsa bu durumda altında kalması halinde zam yapılmasına izin verilmektedir. Yasal olarak bu rakamın aşılması yasaklanırken altında zam yapılmasına ise izin verilmektedir.

Yasal Kira Zam Oranı Nedir?

Borçlar Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle artık kira artışları, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre yapılıyor.

Kiracı ile mal sahibi eğer anlaşırlarsa sözleşmede bunun altında bir oran kararlaştırabilirler. Ancak kesinlikle bu oranında üzerinde artış yapılamaz.

Kaynak: Star

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER