Yeni Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği ile Vatandaş Güvencede

Dün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği ile vatandaşların yaşadığı mağduriyetlerde sone erecek.

Yeni Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği ile Vatandaş Güvencede

YENİ YÖNETMELİK İLE VATANDAŞ GÜVENCE ALTINDA

Sabah'ta yer alan habere göre, yeni yönetmelik ile hükümet vatandaşı garanti altına aldı. Buna göre, müteahhitler yapacakları inşaatlar için teminat verecekler. Müteahhit artık "Param yok, inşaatı tamamlayamıyorum" diyen vatandaşı yüzüstü bırakamayacak. 

YETERLİLİK ŞARTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yönetmelik kapsamında, kentsel dönüşüm inşaatlarında yeterliliği olan firmaların iş yapabileceğini söyledi. Bakan Kurum, "Amacımız, hem yüklenicilerimizin hem vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemek ve dönüşümü hızla tamamlamak" ifadelerini kullandı.

MAKETTEN SATIŞTA İZİN ŞARTI

Kentsel dönüşümü güvence altına alan yönetmelikte dikkat çeken bir diğer madde ise, maketten daire satışı için idare izni şartı getirilmesi oldu. Düzenlemeyle müteahhitin kendi payına düşen birimlerin satışı inşaatın ilerleme seviyesi ve idarenin iznine göre yapılabiliyor.

Müteahhitin talebi üzerine idare yerinde tespit yapıp, inşaatın tamamlama oranı belirleniyor. Bu oranın yüzde 10'u altında kalan oranda müteahhite kalan bağımsız birimlerin satılması için izin veriliyor.

Bakan Kurum, yönetmeliğin 2 Eylül'de yürürlüğe gireceğini açıkladı. Kurum "Bundan sonra, müteahhit inşaatın ilerlemesine bağlı olarak satış yapabilecek. Artık hiçbir inşaat yarım kalmayacak" açıklamasında bulundu.

TEMİNAT ŞARTI

Yeni yönetmelik kapsamında 50 bin metrekareye kadar yapılacak inşaatlarda maliyetin yüzde 10'u, 50 bin-75 bin metrekare inşaatlarda yüzde 8, 75 bin-100 bin metrekarelik inşaatlarda yüzde 6, 100 bin metrekare üstü inşaatlar için ise müteahhitler yüzde 4 teminat verecek.

KİRA YARDIMI 36 AYA ÇIKTI

Yeni yönetmeliğe göre vatandaşa yapılan kira yardımı da değişti. Bina tahliyesinden itibaren 1 yıl içinde talep edilmemesi durumunda alınamayan kira hakkına yönelik ek süre getirildi.

Buna göre artık sadece tahliye edilmesi değil bunun dışında da yıkımdan itibaren de 3 ay içinde başvuru da bulunulması durumunda kira yardımı yapılabilecek.

Ayrıca riskli bölgeler ve rezerv alanlarında kira yardımı 18 aydan 36 aya yükseldi. Aylık kira bedeli bakanlık tarafından belirlenecek. Her yıl TÜFE oranında güncellenecek.

3'TE 2 KARAR VERECEK

Artık vatandaşlar riskli yapının yıktırılmasından sonra arsa haline gelen taşınmazlar için 'ortaklığın giderilmesi' davası açabiliyor. Yeni uygulama yönetmeliğinde tüm işlemler için 3'te 2 çoğunluk tarafından karar veriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm yargı kurumlarına net bir şekilde riskli yapı ve alanlarda 3'te 2 ile anlaşmanın yıkım öncesi ve sonrasında geçerli oluyor.

İNTERNETTEN BAŞVURU KOLAYLIĞI

Yeni yönetmeliğe göre artık risklı yapı tespit başvuruları artık elektronik olarak internet üzerinden yapılabiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bizzat veya şikâyet üzerine ilçe belediyelerinden riskli yapı tespiti için talepte bulunabilecek.

Dönüşüm kapsamında bu zamana kadar tahliye edilen binalarda elektrik, su, doğalgaz hizmetlerinin kesilimi yapılırken maliklerin görüşü alınmıyordu. Yeni düzenleme ile artık hak sahiplerinin görüşü de alınacak.

Sadık

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tunay oda
Tunay oda - 2 yıl Önce

Kıymetli bakanım sizden Allah razı olsun binlerce madur olan vatandaşa çok büyük iyilik yaptınız Rabbim çalışmalarınızda yardımcınız olsun

İsa kara
İsa kara - 2 yıl Önce

Çoğunluk halkın müteahitler tarafından sömürülüp mağdur edilmesinin önü kapandı ğibi çoğunluk kararı uygulamasıylada ard niyetli birkaç kişinin işleri askıya almasınında önüne geçilmiş olacak.çok isabetli bir karar.tebrik ediyorum.

SIRADAKİ HABER