Yüksek Faizle Konut Kredisi Çekenler Yapılandırma İstiyor!

2 Hafta öncesine kadar 1,5 puanda olan konut kredisi faizler kamu bankalarının faiz indirimi hamlesi sonrası ciddi oranda düştü. Daha önce yükse faizlerle kredi kullanan binlerce insan özellikle de kamu bankarın da kredi yapılandırma talep ediyor. peki kamu bankları kredi yapılandırma yapacak mı?

Yüksek Faizle Konut Kredisi Çekenler Yapılandırma İstiyor!

Akşam'da yer alan habere göre, yüksek taksitlerle ödedikleri kredi faizlerinden bunalan vatandaşlar ''konut kredisi yapılandırma olacak mı'' sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Merkez Bankası PPK toplantısı sonrasında faiz indirimi kararı alan ve bununla birlikte bankalarını faiz oranları büyük oranda indirime gitti. Birçok banka konut kredilerinde faiz oranını yüzde 1.50 seviyesinden yüzde 0.99’a düşürdü. Faiz oranlarının düşürülmesiyle yüksek faizlerle konut kredisi çeken banka müşterilerileri yapılandırma müjdesinin gelmesini beklemeye başladı. 

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA OLACAK MI?

Henüz bir konut kredisi yapılandırma söz konusu değil. Faiz oranları düşürülmeden önce konut kredisi çeken vatandaşların taksit ödemeleri aynı faiz oranı üzerinden devam ediyor. Yüksek faizlerle konut kredisi çeken vatandaşlar ise bankalardan gelecek müjdeyi bekliyor.

BANKAYA GİDENLER "HAYIR" CEVABI ALIYOR

Konut kredisi faiz indirimi bu nedenle ilk haber geldiğinde bu kişileri oldukça sevindirdi ancak daha sonra bankalar tarafından yapılan açıklama umutları bir bir boşa çıkardı. Bankaya yapılandırma için giden pek çok kişi daha önce kredi verirken "yapılandırma yaparız" diyen memurların "genel müdürlük yapılandırma ekranını kapattı yapamıyoruz" açıklaması ile büyük hayal kırıklığı yaşadı. 

Konut kredisi çeken kişiler yüzde 0.99 faiz oranı ile büyük mağduriyet yaşadı. Özellikle de yapılandırmaya güvenerek 120 ay vadeli konut kredisi çeken kişiler yüksek tutarlı krediler nedeni ile mağdur oldu. Çoğu kişi ise yapılandırma imkanı tanınmadığı için yüksek aylık taksit tutarları nedeni ile ödeme zorluğu yaşamaya başladı. 

KAMU BANKALARINDA FAİZLER DÜŞTÜ

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım 0.99 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. 

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası tutarı 500 bin liraya kadar konut kredilerine yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdi.
 
Banka tutarı 500 bin lira ila 1 milyon lira arasında bulunan konut kredileri için aylık faiz oranını da 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdü.

Ayrıca 1 milyon TL ve üzeri tutarlı konutlar için kredi kullanılması halinde, azami 180 ay vade için faiz oranı yüzde 1,39 olarak belirlendi.

HALKBANK

Halkbank, tutarı 500 bin liraya kadar konut kredilerine yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdi.

Banka tutarı 500 bin ila 1 milyon lira arasında bulunan konut kredileri için aylık faiz oranını da 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdü.

Halkbank'tan 1 milyon lira ve üzeri tutarlı konutlar için kredi kullanılması halinde de azami 180 ay vade için faiz oranı yüzde 1,39 olarak uygulanacak.

VAKIFBANK

Vakıfbank konut kredi faizini 180 ay için 500 bin liraya kadar limitle yüzde 0.99 seviyesine indirdi. 

Banka tüketici kredisi faiz oranını ise yüzde 1.49'a indirdi.

Konut proje kredisi faiz oranını ise yüzde 0.79 olarak belirledi.

ZİRAAT KATILIM

Ziraat Katılım tutarı 250 bin liraya kadar konut finansman oranını, azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdi.

Banka, tutarı 250 bin lira ila 500 bin lira arasında bulunan konut finansman oranını 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdü.

500 bin lira ila 1 milyon lira arasında bulunan konut finansman oranını 180 ay vadeye kadar yüzde 1,29,

1 milyon lira ve üzeri tutarlı konutlar için finansman oranını, azami 180 ay vade için yüzde 1,39 olarak belirlendi. 

VAKIF KATILIM

Vakıf Katılım, konut finansmanında 250 bin lira için 180 aya kadar olan vadelerde kar oranını aylık yüzde 0,99 seviyesine çekti. 

Vakıf Katılım’dan yapılan açıklamaya göre, oran, 250 bin ila 500 bin lira arası tutarlar için yüzde 1,19 olarak,

500 bin ila 1 milyon lira arası tutarlar için yüzde 1,29 olarak,

1 milyon lira ve üzeri tutarlar için yüzde 1,39 olarak belirlendi. 

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER