Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanacak? 2019 Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

Milyonlarca Müslüman vatandaş, 2019 Kurban Bayramı ne zaman? olacak sorusunun cevabını öğrenmeye çalışıyor. Bilindiği üzere, İslâm alemini ilgilendiren, yılın ikinci büyük dini bayramına çok az bir süre kaldı. Erkenden gerekli bilgileri sağlayarak bayram tatili planlarını şekillendirmek isteyen vatandaşların yanında, hayvan satın alacak bireyler de konu hakkında sorgulamalarını arttırdı. Bu yönde, 'Kurban Bayramı ne zaman ve ayın kaçında idrak edilecek?' sorusunun cevabı Google'da en çok dikkat çekenler arasında bulunuyor. Bu yılın takvimi Diyanet tarafından duyurulurken, 2019 Kurban Bayramı tarihi de kesinleşti. Peki, Mübarek Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Haberimiz aracılığıyla 9 gün bilgisi ile beraber gerekenlere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanacak? 2019 Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

Kurban Bayramı için çok az bir zaman kaldı. İslam âlemi için büyük önem arz eden yılın ikinci dini bayramı için geri sayım sürüyor. Kurban yaklaştıkça hazırlıklar da ona göre şekil alırken, konuya yönelik araştırmalar da yoğunluk bir hayli yoğunluk kazandı. Çeşitli tatil planlarının dışında, küçükbaş ve büyükbaş hayvan alımı için 2019 Kurban Bayramı tarihi oldukça merak ediliyor. Zira, çeşitli amaçlarla oluşturulacak planlar için bayramın ne zaman ve ayın kaçında olacağı oldukça önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

DİYANET DUYURDU: 2019 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, AYIN KAÇINDA KUTLANACAK? TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Diyanet, 2019 yılı takvimini paylaşırken, bu yılın Kurban Bayramı tarihini de resmen açıkladı.

Peki, bu yıl bayram tatili 9 gün olacak mı? İşte, detaylar;

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Bu yıl Kurban Bayramı , 11 Ağustos ile 14 Ağustos arasında olacak.

Yarım gün tatil olan bayram arifesi ise 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor.

2019 Kurban Bayramı takvimi şu şekilde;

  1. 10 Ağustos 2019 Cumartesi Kurban Bayramı Arefesi
  2. 11 Ağustos 2019 Pazar Kurban Bayramı (1.Gün)
  3. 12 Ağustos 2019 Pazartesi Kurban Bayramı (2.Gün)
  4. 13 Ağustos 2019 Salı Kurban Bayramı (3.Gün)
  5. 14 Ağustos 2019 Çarşamba Kurban Bayramı (4.Gün)

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN? 9 GÜN MÜ OLACAK?

Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması hakkında henüz net bir gelişme bulunmuyor. 15 ve 16 Ağustos tarihlerine ilişkin bir tatil bilgisi bulunmazken, bu tarihler tatil ilan edildiği taktirde 9 günlük bir tatil süresi olmuş olacak.

Konuya yönelik bir açıklama olduğunda detaylara her zaman olduğu gibi, yine sabah.com.tr'den ulaşabilirsiniz.

KİMLER KURBAN KESMELİDİR?

Kurban kesmek, âkil, baliğ (akıllı, ergen),dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman'ın yerine getireceği mali bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Dolayısıyla bu kişi Allah'ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir.

KURBAN ETİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir bölümünün de eve ayrılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, "Dahâyâ", 10). Ailenin ihtiyaç durumuna göre etin tamamı evde bırakılabileceği gibi, toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılması uygun olur.

KAYNAK: sabah.com

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 16:26
Türkiye Kulisi Editör 1


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER