Suriye'ye Dönüş Devam Ediyor

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyelinin, ülkelerine dönüşleri devam ediyor.

Suriye'ye Dönüş Devam Ediyor

Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'tan, temizlenen bölgelere dönüyor. 

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 40 Suriyeli, Gönüllü Geri Dönüş Programı kapsamında Öncüpınar Konaklama Tesisleri Göç İdaresi Müdürlüğü bürosundaki işlemlerin ardından minibüslerle ülkelerine gönderildi.

Suriye uyruklu Hüseyin El Humeydi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütlerinin yaşadığı bölgeye saldırması sonucu Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Suriye'nin bazı bölgelerinde Türkiye sayesinde sağlanan huzur ve güven ortamından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür eden Humeydi, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları sonrasında köyünün terörden temizlendiğini, bu nedenle kesin dönüş yapmaya karar verdiğini anlattı.

Abdullah El Humeydi de terör örgütlerinden temizlenen bölgelerde hayatın normale dönmeye başladığını söyledi.

Türkiye'de kendilerine her türlü imkanın verildiğini, ancak insanın vatanı gibi olmadığını ifade eden Humeydi, bu nedenle ülkesine dönmeye karar verdiğini dile getirdi.

Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan 1 Ocak 2015'ten bu yana Gönüllü Geri Dönüş Programı kapsamında yaklaşık 65 bin Suriyeli ülkesine döndü.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 13:18
Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER