Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yetersiz yağışların neden olduğu kuraklık, tarım arazilerini etkiledi. İlçede yaklaşık 600 bin dönüm arazi kurudu. Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay "Yüksekova, kuraklıktan çok fazla etkilendi ve etkilenmeye de devam ediyor. 50 yıl önce böyle bir kuraklığı görmüştük, bugün de aynısını yaşıyoruz" dedi.

Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi

Küresel iklim değişikliği ve yağışların azalmasıyla oluşan kuraklık, Yüksekova'da tarım arazilerini de etkiledi. Kışın kar yağışının az olduğu, ilkbaharda ise beklenen yağışları almayan ilçede kuraklık endişe verici boyutta. İlçede yaklaşık 600 bin dönüm arazi kurudu. Kuru tarım yapılan arazilerde de rekolte düştü.

Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi - 2

"KURAKLIK HAYVANCILIĞI DA ETKİLEDİ"

Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay, kuraklığın hayvancılığı da etkilediğini belirterek, "İlçemiz, kuraklıktan çok fazla etkilendi ve etkilenmeye de devam ediyor. 50 yıl önce böyle bir kuraklığı görmüştük, bugün de aynısını yaşıyoruz. İlkbahar 'bezoz' diye ektiğimiz, buğdayların yemleri ya da yem bitkilerini 3 defa sularız. Su olmadığı zaman bunlar kurur, tarlalar kuruduğu zaman elde etmiş olduğumuz ürünler azalır. Dolayısıyla hayvanlarımıza bu yemi veremeyiz" dedi.

Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi - 3

"ÇİFTÇİMİZ ÇOK MAĞDUR BİR DURUMDA"

İlçede bir milyona yakın küçükbaş hayvanın olduğunu belirten Onay "600 bin dönüm arazi var. Bunun 220 bini ovada. Şu an hayvanlarımızı satmak mecburiyetindeyiz. Çünkü, bu kış yedireceğimiz yem yok Yemlerimizi, kendimiz tarlalarımızdan istihsal ederdik" açıklamasını yaptı.

Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi - 4

Onay, kuraklığın meydana getirdiği susuzluktan dolayı bölgedeki tarımın çok gerilediğine dikkar çekti ve hayvanların piyasada ucuza satıldığını söyledi.

Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi - 5

Onay, sözlerine şu şekilde devam ett: 

"iftçimiz çok mağdur durumdadır. Burası Anadolu'nun diğer yerine benzemiyor. Nehil Çayı'nın götürdü 52 metreküp, şu anda 7 ile 8 metreküpe düştü. Bunlar da ovada kullanılmaz durumda. Ovanın taban su seviyesi 2 ile 3 metredeydi. Şimdi 25 ile 30 santimetreye düştü."

Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi - 6

Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi - 7

Küresel ısınma Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Yüksekova'da son 50 yılın en kurak dönemi - 8

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 13:56
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER